Shvetsiya futbolining afsonaviy vakili Zlatan Ibragimovich 2026-yilgi jahon chempionati doirasida bo‘lib o‘tgan Fransiya va Paragvay terma jamoalari o‘rtasidagi nimchorak final uchrashuvi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sobiq hujumchi fransuz futbolchilarining maydondagi og‘ir-vazminligi va ruhiy mustahkamligiga yuqori baho berdi. Uning ta’kidlashicha, bahs o‘ta shiddatli va asabiy ruhda o‘tganiga qaramay, amaldagi vitse-chempionlar raqibning turli provokatsiyalariga uchmasdan, o‘z o‘yinlarini namoyish etishda davom etganlar.
Ibragimovich uchrashuv davomida Paragvay terma jamoasi a’zolari tomonidan amalga oshirilgan qo‘pol harakatlar va ruhiy bosimlarga alohida to‘xtalib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday keskin vaziyatlarda o‘zini tutib turish har qanday professional sportchi uchun katta mahorat talab qiladi.
Zlatan o‘ziga xos uslubda hazil aralash, agar o‘zi ushbu uchrashuvda ishtirok etganida, raqibning harakatlariga chiday olmasdan bir nechta qizil kartochka olishi mumkinligini aytdi. Biroq Fransiya terma jamoasi a’zolari maydonda tabassum bilan harakat qilib, raqibning provokatsiyalariga munosib javob qaytara olganlar.
Uchrashuv taqdirini yagona gol hal qildi. Kilian Mbappe penaltidan unumli foydalanib, o‘z jamoasiga g‘alaba keltirdi.
Ushbu muvaffaqiyat evaziga Dide Desham shogirdlari musobaqaning chorak final bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdilar. Navbatdagi bosqichda fransuzlarni Marokash terma jamoasiga qarshi jiddiy sinov kutmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, Fransiya terma jamoasi ko‘rsatgan tartibli o‘yin va hissiyotlarni jilovlay olish qobiliyati ularning keyingi bosqichlardagi muvaffaqiyatida ham hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi. Ushbu ma’lumotlar one.uz nashri tomonidan taqdim etilgan xabarlar asosida tayyorlandi.

Златан Ибрагимович высоко оценил психологическую устойчивость сборной Франции
Легендарный представитель шведского футбола Златан Ибрагимович поделился своими мыслями о матче 1/8 финала чемпионата мира 2026 года между сборными Франции и Парагвая, который состоялся в рамках турнира. Об этом сообщил Zamin.uz.
Бывший нападающий высоко оценил физическую мощь и ментальную стойкость французских футболистов на поле. Подчеркнув, что несмотря на высокую напряжённость и эмоциональность матча, действующие чемпионы мира не поддались на провокации соперника и продолжали демонстрировать свою игру.
Ибрагимович отметил, что во время матча игроки сборной Парагвая совершали грубые действия и оказывали психологическое давление. По его словам, сохранять самообладание в таких напряжённых ситуациях требует большого мастерства от любого профессионального спортсмена.
Златан в своём фирменном стиле с юмором заметил, что если бы он участвовал в этом матче, то, не реагируя на действия соперника, мог бы получить несколько красных карточек. Однако игроки сборной Франции сохраняли улыбку на лице и умело отвечали на провокации соперника.
Исход матча решил единственный гол. Килиан Мбаппе реализовал пенальти и принёс победу своей команде.
Эта победа позволила подопечным Дидье Дешама выйти в четвертьфинал турнира. На следующем этапе французов ждёт серьёзное испытание в матче против сборной Марокко.
По мнению экспертов, способность сборной Франции демонстрировать организованную игру и сохранять эмоциональный контроль будет иметь важное значение для их успеха в дальнейших этапах турнира. Эти сведения подготовлены на основе новостей, опубликованных порталом one.uz.