Opta superkompyuteri Ispaniyani Portugaliyaga qarshi bahs favoriti deb bildi
Opta superkompyuteri 2026-yilgi jahon chempionatining nimchorak final bosqichidan o‘rin olgan Ispaniya va Portugaliya terma jamoalari o‘rtasidagi bahs oldidan o‘z taxminlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur nufuzli musobaqa doirasidagi uchrashuvda tomonlarning g‘alaba qozonish imkoniyatlari matematik tahlillar asosida hisoblab chiqildi. Tahlil natijalari shuni ko‘rsatmoqdaki, uchrashuvning asosiy vaqtida zafar quchish ehtimoli bo‘yicha Ispaniya terma jamoasi yaqqol ustunlikka ega.
Xususan, ispaniyaliklarning g‘alaba qozonish imkoniyati 48,6 foiz etib belgilangan bo‘lib, bu ko‘rsatkich ularni bahsning asosiy favoriti sifatida namoyon etmoqda. Aksincha, Portugaliya terma jamoasining asosiy vaqtda muvaffaqiyat qozonish imkoniyati deyarli ikki baravar past, ya’ni 25,6 foiz darajasida baholangan.
Shu bilan birga, One.uz sayti xabar berishicha, futbol mutaxassislari Krishtianu Ronaldu boshchiligidagi jamoa har qanday prognozlarni yo‘qqa chiqarishga qodir ekanini ta’kidlamoqda. Opta Analyst ma’lumotlariga ko‘ra, o‘yinning asosiy vaqti durang bilan yakunlanib, g‘olibni aniqlash uchun qo‘shimcha vaqtlar yoki penaltilar seriyasiga ehtiyoj tug‘ilish ehtimoli 25,8 foizni tashkil qilmoqda.
Bu esa bellashuvning murosasiz kechishidan dalolat beradi. Iberiya derbisi maqomini olgan ushbu hayajonli to‘qnashuv Toshkent vaqti bilan tungi soat 00:00 da boshlanadi.
Garchi raqamlar va statistik ma’lumotlar Ispaniya jamoasining imkoniyatlarini yuqori baholayotgan bo‘lsa-da, pley-off bahslarining kutilmagan natijalarga boyligi muxlislarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Maydondagi birgina vaziyat yoki kichik xato butun o‘yin ssenariysini tubdan o‘zgartirib yuborishi hech gap emas.
Teofimo Lopes uchinchi vazn toifasida jahon chempioniga aylangi Las-Vegasda o‘tkazilgan professional boks kechasining markaziy jangi ikki amerikalik bokschi — Rolando «Rolli» Romero va Teofimo Lopes
SportBugun, 06:51
Yozgi transfer oynasining so‘nggi kunlarida Angliya Premer-ligasi klublari o‘rtasida navbatdagi yirik bitim amalga oshmoqda. Londonning «Tottenhem» klubi «Manchester

Опта суперкомпьютер считает Испанию фаворитом в матче против Португалии.
Суперкомпьютер Opta объявил свои прогнозы перед полуфиналом чемпионата мира 2026 года между национальными командами Испании и Португалии, который состоится в рамках турнира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого влиятельного матча вероятности победы команд были рассчитаны на основе математического анализа. Результаты анализа показывают, что в основное время матча у сборной Испании выше вероятность победы.
Конкретно, вероятность победы испанской команды составляет 48,6 процента, что указывает на их статус основного фаворита матча. В то же время вероятность победы сборной Португалии в основное время значительно ниже — всего 25,6 процента.
Кроме того, как сообщает сайт One.uz, футбольные эксперты подчеркивают, что команда под руководством Криштиану Роналду способна опровергнуть любые прогнозы. Согласно данным Opta Analyst, вероятность того, что матч завершится вничью в основное время и потребует дополнительного времени или серии пенальти для определения победителя, составляет 25,8 процента.
Это указывает на высокую неопределённость исхода встречи. Этот захватывающий поединок, известный как Иберийское дерби, начнётся в 00:00 по ташкентскому времени.
Хотя цифры и статистические данные указывают на более высокие шансы сборной Испании, непредсказуемость плей-офф матчей вызывает большой интерес среди болельщиков. Единственная ситуация на поле или небольшая ошибка могут полностью изменить ход всего матча.