Futbol olamining tirik afsonasi Krishtianu Ronaldu uchun Shimoliy Amerikada o‘tgan 2026-yilgi Jahon chempionati nafaqat turnir bilan xayrlashuv, balki uning faoliyatidagi eng og‘ir statistik ko‘rsatkichlardan biri bilan yodda qoladigan bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Portugaliya terma jamoasining nimchorak finalda Ispaniyaga imkoniyatni boy berib, musobaqani tark etishi 41 yoshli hujumchi uchun xalqaro maydondagi so‘nggi yirik yurishning yakuni bo‘ldi. Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda.
Garchi Krishtianu Ronaldu ushbu turnir davomida uchta gol urishga muvaffaq bo‘lgan bo‘lsa-da, uning maydondagi harakatlari tahlilchilar tomonidan keskin tanqid qilinmoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Ronaldu 2022 va 2026-yilgi Jahon chempionatlarida jami 500 daqiqadan ko‘proq vaqt maydonda harakat qilib, biror marta ham raqibini aldab o‘tish orqali ortda qoldira olmagan yagona hujumchiga aylandi.
Faoliyatining dastlabki o‘n yilligida o‘zining tezkor reydlari va turli fintlari bilan himoyachilarni sarosimaga solib qo‘yadigan vinger sifatida tanilgan Ronaldu uchun bu ko‘rsatkich uning o‘yin uslubi butunlay o‘zgarganidan dalolat beradi. Endilikda u ijodkorlikni jamoadoshlariga topshirib, faqat jarima maydonchasi ichidagi vaziyatlarni poylaydigan sof to‘purarga aylangan.
Biroq zamonaviy futbolda hujumchidan talab qilinadigan faollik borasida u yosh jamoadoshlaridan ortda qolayotgani yaqqol ko‘rinib qoldi. Turnir davomida Ronaldu O‘zbekiston terma jamoasi darvozasiga ikkita gol urishga erishdi, shuningdek, Xorvatiya bilan bahsda penaltini aniq amalga oshirdi.
Shunga qaramay, ochiq o‘yinda raqibni yakkama-yakka kurashda mag‘lub eta olmaslik Portugaliya hujumining keskinligini sezilarli darajada kamaytirdi. Dallasdagi stadionda kechgan Ispaniyaga qarshi bahsda u 90 daqiqa harakat qilib, uchta zarba yo‘lladi, ammo raqib darvozasiga yo‘l topa olmadi.
Ispaniyadan uchralgan mag‘lubiyatdan so‘ng, Krishtianu Ronaldu maydonni ko‘z yoshlari bilan tark etdi. Bu holat muxlislarga bundan to‘rt yil muqaddam Qatardagi turnir bilan xayrlashuvni eslatib yubordi.
Shuningdek, ushbu mag‘lubiyat Ronaldu uchun Jahon chempionatlari tarixidagi sakkizinchi boy berilgan o‘yin bo‘ldi va u bu borada turnirning salbiy rekordini o‘rnatdi. O‘yindan so‘ng bergan intervyusida Ronaldu o‘zining kelajagi haqida to‘xtalib, Jahon chempionatini bunday tarzda tark etayotganidan juda xafa ekanini bildirdi.
U bor kuchini berganini va bu uning so‘nggi mundialidir ekanini ta’kidladi. Endilikda u oilasi bilan maslahatlashib, hammasini mulohaza qilib olishi uchun vaqt kerakligini, hozircha hissiyotlar bilan shoshilinch qaror qabul qilmoqchi emasligini aytdi.
Shunday qilib, futbol tarixidagi eng buyuk o‘yinchilardan birining Jahon chempionatlaridagi yo‘li yakuniga yetdi. Garchi u o‘z nomini ko‘plab rekordlar bilan muhrlagan bo‘lsa-da, so‘nggi turnir uning uchun kutilganidek omadli kelmadi.

Криштиану Роналду завершил своё выступление на чемпионате мира без успеха.
Для живой легенды футбольного мира Криштиану Роналду чемпионат мира 2026 года, прошедший в Северной Америке, стал не только прощанием с турниром, но и запомнился одним из самых тяжелых статистических показателей в его карьере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вылет сборной Португалии из турнира после поражения от Испании в четвертьфинале стал завершением последнего крупного международного похода для 41-летнего нападающего. Об этом сообщает издание Goal.com.
Хотя Криштиану Роналду удалось забить три гола в ходе этого турнира, его действия на поле подверглись резкой критике со стороны аналитиков. Согласно статистическим данным, Роналду стал единственным нападающим, который за суммарное время более 500 минут на чемпионатах мира 2022 и 2026 годов ни разу не смог обыграть соперника на дриблинге.
Для Роналду, который в первые десять лет своей карьеры был известен как вингер, приводящий защитников в замешательство своими стремительными рейдами и различными финтами, этот показатель свидетельствует о полном изменении его стиля игры. Теперь он передал творчество своим партнерам по команде и превратился в чистого бомбардира, выжидающего ситуации внутри штрафной площади.
Однако стало очевидно, что в плане активности, которой требуется от нападающего в современном футболе, он отстает от своих молодых партнеров. В течение турнира Роналду забил два гола в ворота сборной Узбекистана, а также точно реализовал пенальти в матче с Хорватией.
Несмотря на это, неспособность победить соперника в единоборствах в открытой игре значительно снизила остроту атаки Португалии. В матче против Испании на стадионе в Далласе он провел на поле 90 минут и нанес три удара, но не смог найти путь к воротам соперника.
После поражения от Испании Криштиану Роналду покинул поле в слезах. Эта ситуация напомнила болельщикам прощание с турниром в Катаре четыре года назад.
Кроме того, это поражение стало для Роналду восьмым проигранным матчем в истории чемпионатов мира, и в этом отношении он установил негативный рекорд турнира. В интервью после игры Роналду затронул тему своего будущего и выразил глубокое сожаление по поводу того, что покидает чемпионат мира таким образом.
Он подчеркнул, что отдал все свои силы и что это его последний мундиаль. Теперь он заявил, что ему нужно время, чтобы посоветоваться с семьей и все обдумать, и пока он не хочет принимать поспешных решений под влиянием эмоций.
Таким образом, путь одного из величайших игроков в истории футбола на чемпионатах мира подошел к концу. Хотя он закрепил свое имя множеством рекордов, последний турнир оказался для него не таким удачным, как ожидалось.