Argentina Misrni mag‘lub etib chorak final yo‘llanmasini oldi
Jahon chempionatining nimchorak final bosqichi doirasida bo‘lib o‘tgan Argentina va Misr terma jamoalari o‘rtasidagi bahs katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amaldagi jahon chempionlari hisoblangan Argentina terma jamoasi ushbu uchrashuvda uchga ikki hisobida g‘alaba qozonib, chorak final yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan bo‘lsa-da, Misr tomoni hakamlikdan ashaddiy norozilik bildirmoqda. Uchrashuv davomida misrliklar ikki to‘p farqi bilan oldinda borayotgan edi, biroq yakunda kutilmagan mag‘lubiyatga uchrashdi.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Misr terma jamoasi bosh murabbiyi Hossam Hassan o‘yindan so‘ng bergan intervyusida o‘z jamoasi tizimli adolatsizlik qurboni bo‘lganini ta’kidladi.
Uning fikricha, hakamlar va musobaqa tashkilotchilari turnirning asosiy yulduzi Lionel Messi musobaqani tark etmasligi uchun barcha choralarni ko‘rgan. Murabbiy o‘yin natijasiga maydondagi taktik omillardan ko‘ra, tashqi bosimlar ko‘proq ta’sir qilganini ochiqchasiga aytdi.
Misrliklarning e’tirozlari asosan ikkita bahsli vaziyatga qaratilgan. Birinchisi, hisob Misr foydasiga turganda bekor qilingan gol bo‘lsa, ikkinchisi, uchrashuv yakunida Enzo Fernandez tomonidan urilgan g‘alaba goli oldidan sodir bo‘lgan qoidabuzarlikdir.
Hossam Hassanning so‘zlariga ko‘ra, Alexis Mac Allister raqib futbolchisining futbolkasidan ochiqchasiga tortgan bo‘lsa-da, video yordamchi hakamlar tizimi bu vaziyatni tekshirishni lozim topmagan. Murabbiy o‘z nutqida jamoasi amaldagi jahon chempionlaridan har jabhada ustun bo‘lganini, biroq natija maydondan tashqaridagi omillar sababli o‘zgarib ketganini ta’kidladi.
Uning fikricha, futbolda ba’zan texnik jihatlardan ustun turadigan tashqi kuchlar bo‘ladi va Argentina har bir darajada qo‘llab-quvvatlandi. Shuningdek, Misr tomoni o‘yin boshlanishidan avval hakam tayinloviga ham qarshi chiqqanini ma’lum qildi.
Ular hakamning tanlanishi Argentina foydasiga ishlashi mumkinligidan xavotirda bo‘lishgan. Uchrashuv davomida Muhammad Salahga nisbatan ishlatilgan qo‘pollik uchun penalti berilmagani va bu vaziyat hatto takroran ko‘rilmagani misrlik futbolchilarning g‘azabini yanada oshirdi.
Misr terma jamoasi hujumchisi Mostafa Zico ham murabbiyining fikrlarini qo‘llab-quvvatlab, ikki to‘p farqi bilan oldinga chiqib olganlaridan keyin maydonda tushunarsiz voqealar sodir bo‘la boshlaganini aytdi. Darvozabon Mostafa Shobeir o‘yin davomida Lionel Messi ijrosidagi penaltini qaytarib, qahramonlik ko‘rsatgan bo‘lsa-da, yakuniy natija jamoa uchun og‘ir bo‘ldi.

В четвертьфинале чемпионата мира сборные Аргентины и Египта провели матч, который вызвал большой резонанс. Об этом сообщил Zamin.uz.
Действующие чемпионы мира — сборная Аргентины — в этом матче победили со счётом 3:2 и вышли в полуфинал, однако египетская сторона выразила сильное недовольство судейством. В ходе матча египтяне вели с разницей в два гола, но в итоге потерпели неожиданное поражение.
Об этом сообщает Goal.com. Главный тренер египетской сборной Хоссам Хассан в интервью после матча заявил, что его команда стала жертвой системной несправедливости.
По его мнению, судьи и организаторы турнира видели все карточки, чтобы основная звезда Лионель Месси не покинул игру. Тренер откровенно заявил, что внешнее давление оказало большее влияние на результат матча, чем тактические действия на поле.
Претензии египтян в основном связаны с двумя спорными ситуациями. Во-первых, гол, который был засчитан в пользу Египта, позже был отменён. Во-вторых, перед победным голом Энцо Фернандеса произошло нарушение правил.
Согласно словам Хоссама Хассана, хотя защитник соперника Алексис Мак Аллистер явно потянул футболиста за футболку, система видеопомощи арбитрам не сочла необходимым проверить эту ситуацию. Тренер подчеркнул, что его команда, будучи действующими чемпионами мира, была сильнее на каждом участке поля, но результат изменился из-за внешних факторов.
По его мнению, в футболе иногда внешние силы превосходят технические преимущества, и Аргентину поддерживали на каждом уровне. Кроме того, египетская сторона заявила, что выступила против назначения арбитра ещё до начала матча.
Они опасались, что выбор арбитра может сыграть в пользу Аргентины. Во время матча отсутствие пенальти за фол на Мухаммеде Салахе, а также то, что эта ситуация не была пересмотрена даже повторно, ещё больше разозлило египетских футболистов.
Нападающий египетской сборной Мустафа Зико поддержал слова тренера, сказав, что после того, как они вышли вперёд с разницей в два гола, на поле начали происходить необъяснимые события. Вратарь Мустафа Шобейр во время матча отразил пенальти, исполненный Лионелем Месси, проявив героизм, но итоговый результат оказался тяжёлым для команды.