Sobiq hakam Misr va Argentina o‘yinidagi hakamlikni himoya qildi
FIFAning sobiq hakami Aleksey Nikolayev jahon chempionati chorak finali doirasida bo‘lib o‘tgan Argentina va Misr terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda bosh hakam Fransua Leteksye tomonidan qabul qilingan qarorlarni tahlil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumki, Misr terma jamoasi vakillari 2:3 hisobidagi mag‘lubiyatdan so‘ng hakamlikdan qattiq norozi bo‘lgan edi. Biroq Nikolayevning fikricha, uchrashuvdagi barcha bahsli vaziyatlarda hakamlar guruhi va video yordamchi hakamlar tizimi mutlaqo to‘g‘ri qaror chiqargan.
Sobiq hakam Misr tomonining e’tirozlarini ko‘proq hissiyotlar bilan bog‘ladi. Uning ta’kidlashicha, jamoa o‘yin davomida ikki to‘p farqi bilan oldinda borib, yakunda g‘alabani qo‘ldan chiqargani mag‘lubiyat alamini kuchaytirgan.
Bunday og‘ir vaziyatda mag‘lub bo‘lgan tomonning hakamlikdan ayb qidirishi tabiiy holatdir. Nikolayev Misrning bekor qilingan goli bo‘yicha to‘xtalar ekan, hujum boshlanishida qoidabuzarlik yaqqol ko‘ringanini va video takrorlar tizimi hakamni bejiz ogohlantirmaganini aytdi.
Bu vaziyatda hakamning qarorini xato deb hisoblashga hech qanday asos yo‘q. Shuningdek, Argentina foydasiga belgilangan penalti borasida ham mutaxassisda shubha uyg‘onmadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, himoyachi o‘z jarima maydonchasi ichida qo‘pol harakat qilgan va bu hakam uchun qaror chiqarishga yetarli bo‘lgan. Muhammad Saloh bilan bog‘liq vaziyatda esa himoyachi dastlab to‘pga o‘ynagani uchun penalti belgilashga ehtiyoj bo‘lmagan.
Nikolayev Fransua Leteksyeni Yevropaning eng kuchli hakamlaridan biri sifatida e’tirof etib, u o‘yin tizginini to‘liq nazorat qilganini bildirdi. One.uz nashri ma’lumotlariga ko‘ra, sobiq arbitr kuchli jamoalarga yon bosilgani haqidagi barcha gap-so‘zlarni asossiz deb hisoblaydi.

Бывший судья защитил судейство в матче Египет — Аргентина.
Бывший судья FIFA Алексей Николаев проанализировал решения, принятые главным арбитром Франсуа Лектезе в матче между сборными Аргентины и Египта в четвертьфинале чемпионата мира. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как известно, представители сборной Египта после поражения со счётом 2:3 были сильно недовольны судейством. Однако, по мнению Николаева, во всех спорных ситуациях матча судейская бригада и система видеопомощи арбитра абсолютно правильно приняли решения.
Бывший судья связывает возражения египетской стороны больше с эмоциями. По его словам, команда вела в счёте с разницей в два гола, но в итоге упустила победу, что усилило чувство разочарования.
В такой сложной ситуации поиск вины в судействе со стороны проигравшей команды — естественное явление. Николаев отметил, что у Египта был отменён гол из-за офсайда, при начале атаки было зафиксировано явное нарушение правил, а система видеоповторов не предупредила арбитра об ошибке.
В этой ситуации нет никаких оснований считать решение арбитра ошибочным. Кроме того, при назначении пенальти в пользу Аргентины у специалистов не возникло никаких сомнений.
По его словам, защитник совершил фол в своей штрафной площади, и этого было достаточно для назначения пенальти. В ситуации с Мухаммедом Салахом защитник сначала сыграл в мяч, поэтому пенальти назначать не требовалось.
Николаев признал Франсуа Лектезе одним из сильнейших судей Европы и отметил, что тот полностью контролировал ход матча. По информации One.uz, бывший арбитр считает все разговоры о предвзятости судейства в пользу сильных команд безосновательными.