Portugaliya milliy terma jamoasida bosh murabbiy bilan bog‘liq noaniqliklarga chek qo‘yildi va bu masala rasman o‘z yechimini topdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Terma jamoa matbuot xizmati tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, taniqli mutaxassis Jorje Jezush jamoaning yangi bosh murabbiyi etib tayinlandi. 71 yoshli tajribali murabbiy endilikda Portugaliya futbolchilarini Yevropa chempionati va navbatdagi jahon birinchiligi kabi nufuzli musobaqalarga tayyorlash mas’uliyatini o‘z zimmasiga oladi.
Ushbu tayinlov haqidagi xabar jamoaning ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida e’lon qilindi. Unda yangi yo‘l boshlanayotgani ta’kidlanib, murabbiyga omad tilangan.
Bu qadam Portugaliya futboli uchun yangi davr boshlanganidan dalolat beradi. A Bola nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Jezush jamoani 2028-yilgi Yevropa chempionati va 2030-yilgi Jahon chempionati saralash bosqichlarida boshqarib boradi.
Bu esa rahbariyat murabbiyga uzoq muddatli va strategik loyihani ishonib topshirganini ko‘rsatmoqda. Jorje Jezushning tayinlanishi bir jihatdan juda qiziqarli ahamiyatga ega.
Gap shundaki, mutaxassisning so‘nggi ish joyi Saudiya Arabistonining An-Nasr klubi bo‘lgan edi. Aynan shu jamoada Portugaliya terma jamoasining afsonaviy sardori Krishtianu Ronaldu to‘p suradi.
Shu sababli, yangi murabbiy va jamoa yetakchisi o‘rtasidagi hamkorlik hamda o‘zaro munosabatlar muxlislar va mutaxassislar diqqat markazida bo‘lishi tabiiy. Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, Jezush boshchiligidagi An-Nasr o‘tgan mavsumda Saudiya Arabistoni chempionligini qo‘lga kiritgan edi.
Murabbiy yoz oylarida klubni tark etgan bo‘lsa-da, uning tajribasi va erishgan natijalari yuqori baholanmoqda. Portugaliya terma jamoasi so‘nggi jahon chempionatida Ispaniyaga mag‘lub bo‘lib, musobaqani erta tark etganidan so‘ng tarkibda va murabbiylar shtabida o‘zgarishlar bo‘lishi kutilayotgan edi.
Endilikda asosiy vazifa yangi avlod vakillarini shakllantirish va jamoani yirik g‘alabalarga yetaklashdan iborat bo‘ladi. One.uz sayti tahririyatining qayd etishicha, ushbu tayinlov mamlakat futbolidagi yangilanish jarayonining ilk muhim qadamidir.

Хорхе Жешуш назначен главным тренером национальной сборной Португалии.
В национальной сборной Португалии устранены неопределённости, связанные с главным тренером, и этот вопрос официально решён. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно информации, распространённой пресс-службой сборной, известный специалист Жорже Жезуш назначен новым главным тренером команды. 71-летний опытный тренер теперь отвечает за подготовку португальских футболистов к важным соревнованиям, таким как чемпионат Европы и следующий чемпионат мира.
Сообщение об этом назначении было опубликовано на официальных страницах команды в социальных сетях. В нём подчёркивается, что начинается новый путь, и тренеру желают удачи.
Этот шаг свидетельствует о начале новой эры для португальского футбола. По данным издания A Bola, Жезуш будет руководить командой в отборочных этапах чемпионата Европы 2028 года и чемпионата мира 2030 года.
Это указывает на то, что руководство доверило тренеру долгосрочный и стратегический проект. Назначение Жорже Жезуша представляет особый интерес с нескольких точек зрения.
Дело в том, что его последним местом работы был клуб Ан-Наср из Саудовской Аравии. Именно в этой команде легендарный капитан сборной Португалии Криштиану Роналду играет в нападении.
Поэтому сотрудничество нового тренера и капитана команды, а также их взаимоотношения естественно становятся центром внимания болельщиков и экспертов. Кстати, Ан-Наср под руководством Жезуша в прошлом сезоне выиграл чемпионат Саудовской Аравии.
Хотя тренер покинул клуб несколько месяцев назад, его опыт и достижения высоко ценятся. После поражения от Испании на последнем чемпионате мира в составе команды и тренерском штабе ожидались изменения.
Теперь основная задача — формировать новое поколение игроков и выводить команду на уровень борьбы за крупные трофеи. Как отмечает редакция One.uz, это назначение является первым важным шагом в процессе обновления португальского футбола.