Futbol bo‘yicha 2026-yilgi jahon chempionatining chorak final bosqichida Ispaniya hamda Belgiya terma jamoalari o‘zaro kuch sinashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shiddatli kechgan bahsda ispanlar raqiblari ustidan 2:1 hisobida g‘alaba qozonib, keyingi bosqich yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. One.uz sayti xabariga ko‘ra, uchrashuv yakunlangach, har ikki jamoa a’zolarining maydondagi harakatlariga qarab qo‘yilgan ballar va statistik ko‘rsatkichlar e’lon qilindi.
Ispaniya terma jamoasi tarkibida eng yuqori natijani himoyachi Pau Kubarsi qayd etdi. Uning maydondagi ishonchli o‘yini mutaxassislar tomonidan 8,4 ball bilan baholandi.
Shuningdek, hujumkor yarim himoyachi Lamin Yamal 8,0 ball, tayanch yarim himoyachisi Rodri 7,9 ball hamda Fabian Ruis 7,8 ball olib, jamoasining g‘alabasiga munosib hissa qo‘shishdi. Darvozabon David Rayya esa o‘z darvozasini munosib himoya qilgani uchun 7,3 ballga loyiq ko‘rildi.
Boshqa futbolchilarning ko‘rsatkichlariga to‘xtaladigan bo‘lsak, Pedro Porro 7,4, Dani Olmo 7,5, Emerik Lyaport esa 7,0 ball oldi. Mark Kukurelya 6,8, Aleks Baena 6,9 va Mikel Oyarsabal 6,6 ball bilan uchrashuvni yakunladi.
Zaxiradan maydonga tushgan futbolchilar orasida Pedri 7,0 ball bilan ajralib turgan bo‘lsa, Ferran Torres 6,6 va Niko Uilyams 6,5 ball to‘pladi. Mikel Merinoning harakatlari esa alohida baholanmadi.
Belgiya terma jamoasi safida eng yuqori ballarni Kevin De Bryuyne, Jeremi Doku va Tibo Kurtua qo‘lga kiritdi. Ularning har biri 6,8 va 6,9 ball atrofida baholandi.
Jamoaning yagona goliga mualliflik qilgan Sharl de Ketelare ham 6,8 ball oldi. Himoyachi Artur Teate 6,8 ball bilan jamoasining eng yaxshilaridan biri bo‘ldi.
Biroq boshqa himoyachilar, xususan, Vut Fas 5,7 va Maksim de Keyper 6,0 ball bilan pastroq natija ko‘rsatishdi. Belgiyaliklarning boshqa vakillari Timoti Kastan 6,4, Luis Openda 6,1 va Leandro Trossard 5,7 ballga ega bo‘ldi.
Zaxiradan tushganlardan Aleksis Seys 6,2 ball, tajribali Aksel Vitsel va Romelu Lukaku esa 6,0 ball to‘pladi. Umumiy xulosaga ko‘ra, Ispaniya terma jamoasining markaziy va himoya chiziqlari juda yuqori saviyada harakat qilgan bo‘lsa, Belgiya safida hujumkor o‘yinchilar nisbatan faol bo‘lishdi, lekin bu natija ularni mag‘lubiyatdan saqlab qola olmadi.

В четвертьфинале чемпионата мира по футболу 2026 года сборные Испании и Бельгии встретились в очном поединке. Об этом сообщил Zamin.uz.
В напряжённом матче испанцы одержали победу над соперниками со счётом 2:1 и вышли в следующий этап турнира. По информации сайта One.uz, после завершения матча были объявлены оценки и статистические показатели действий игроков на поле.
В составе сборной Испании наивысший результат показал защитник Пау Кубаси. Его уверенная игра на поле была оценена специалистами в 8,4 балла.
Кроме того, атакующий полузащитник Ламин Ямаль набрал 8,0 балла, опорный полузащитник Родри — 7,9 балла, а Фабиан Руис — 7,8 балла, внеся значительный вклад в победу команды. Вратарь Дэвид Райя получил 7,3 балла за надёжную защиту своих ворот.
Если говорить о показателях остальных футболистов, то Педро Проро набрал 7,4, Дани Ольмо — 7,5, а Эмерик Ляпорт — 7,0 балла. Марк Кукурелья завершил матч с 6,8 балла, Алекс БAENA — с 6,9, а Микель Оярсабаль — с 6,6 балла.
Среди игроков, вышедших со скамейки запасных, Педри выделился с 7,0 балла, тогда как Ферран Торрес набрал 6,6, а Нико Уильямс — 6,5 балла. Действия Микеля Мерино не были оценены отдельно.
В составе сборной Бельгии наивысшие оценки получили Кевин Де Брюйне, Джереми Доку и Тибо Куртуа. Каждый из них был оценён в районе 6,8–6,9 балла.
Автор единственного гола команды Шарль де Кетеларе также набрал 6,8 балла. Защитник Артур Теате, набрав 6,8 балла, вошёл в число лучших игроков своей команды.
Однако другие защитники, в частности, Вут Фасс показал слабый результат — 5,7 балла, а Максим де Кейпер — 6,0 балла. Другие игроки Бельгии: Тимоти Кастан — 6,4 балла, Луис Опенда — 6,1 балла, Леандро Троссар — 5,7 балла.
Среди запасных игроков Алексис Сейс набрал 6,2 балла, а опытные Аксель Витсель и Ромелу Лукаку — по 6,0 балла. Подводя итог, можно сказать, что центральная и защитная линии сборной Испании действовали на очень высоком уровне, тогда как в составе Бельгии более активными оказались атакующие игроки, однако это не спасло их от поражения.