Harri Keyn Tomas Tuxelning terma jamoaga nisbatan tanqidlarini qo‘llab-quvvatladi
Angliya terma jamoasi sardori Harri Keyn Jahon chempionati chorak finalida Norvegiya ustidan qozonilgan g‘alabadan so‘ng bosh murabbiy Tomas Tuxel tomonidan bildirilgan keskin tanqidlarni qo‘llab-quvvatladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Garchi inglizlar yarim final yo‘llanmasini naqd qilgan bo‘lsa-da, nemis mutaxassisi jamoaning Mayamidagi o‘yinidan mutlaqo qoniqmaganini ochiqchasiga bayon etgan edi. Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda.
Jud Bellingem tomonidan kiritilgan ikki gol evaziga ikki-bir hisobida g‘alaba qozonilganiga qaramay, Tuxel jamoani omadli deb atadi hamda futbolchilarning texnik xotirjamligi va tezligi yetishmayotganini ta’kidladi. Harri Keyn murabbiyning bu yondashuvini jamoaning mashg‘ulotlardagi mahoratini rasmiy o‘yinlarga to‘liq ko‘chirish istagi bilan izohladi.
Harri Keyn murabbiyning talabchanligini to‘g‘ri tushunishini aytib o‘tdi. Uning fikricha, Tuxel mashg‘ulotlarda futbolchilarning qanchalik yuqori darajada ekanligini ko‘radi va xuddi shu sifatni uchrashuvlarda ham talab qiladi.
U bizning qanday hujum qilishimizni, yakkama-yakka kurashlardagi mahoratimizni biladi va bizdan o‘sha kuchli jihatlarimizni ko‘rsatishimizni xohlaydi, deya ta’kidladi Bavariya hujumchisi. Angliya terma jamoasi o‘z tarixida to‘rtinchi bor yirik musobaqalarning yarim finaliga yo‘l oldi.
Biroq jamoa ichida ham, mutaxassislar orasida ham Angliya hali to‘qson daqiqa davomida to‘liq nazorat o‘rnatgan o‘yin namoyish etmagani haqidagi fikrlar ustunlik qilmoqda. Keyn jamoa Shimoliy Amerikadagi turnir davomida faqat ayrim vaziyatlardagina o‘zining haqiqiy kuchini ko‘rsata olganini tan oldi.
Sardorning so‘zlariga ko‘ra, jamoa hali eng yaxshi darajasiga chiqqani yo‘q. Norvegiyaga qarshi bahsda faqat qisqa lahzalardagina yaxshi o‘yin ko‘rsatilgan.
Futbolchilar istagan to‘liq nazorat hali mavjud emas, lekin yarim finalda dunyoning eng kuchli jamoalaridan biri bo‘lgan Argentinaga qarshi maydonga tushish yanada yuqori mas’uliyatni talab qiladi. Qizig‘i shundagi, murabbiyning tanqidi jamoaning boshqa bir yulduzi Jud Bellingemga unchalik ma’qul kelmadi.
Real Madrid yarim himoyachisi Mayamidagi og‘ir ob-havo sharoitlari va raqib safidagi Erling Xoland hamda Martin Edegor kabi yulduzlarga qarshi o‘ynash oson emasligini eslatib o‘tdi. Shunga qaramay, Keyn jamoa ichidagi muhit barqaror ekanligini va barcha e’tibor navbatdagi bosqichga qaratilganini bildirdi.
Hozirda Angliya terma jamoasining ikki yetakchisi ham turnir to‘purarlari ro‘yxatida yuqori o‘rinlarni egallab turibdi. Lionel Messi va Kilian Mbappe sakkiztadan gol urgan bo‘lsa, Erling Xoland hisobida yettita gol bor.
Harri Keyn va Jud Bellingem esa oltitadan to‘p kiritishga muvaffaq bo‘lishdi. Yakunda Harri Keyn jamoaning himoyadagi tartibli o‘yini va qiyin vaziyatlarda Jud Bellingem kabi futbolchilarning mas’uliyatni o‘z bo‘yniga olayotganini ijobiy baholadi.
Angliya terma jamoasi endi final yo‘lida Argentina bilan to‘qnash keladi va bu bahs Tuxel shogirdlari uchun haqiqiy imtihon bo‘lishi kutilmoqda.

Харри Кейн поддерживает критику Томаса Тухеля в адрес терма-команды.
Капитан сборной Англии Харри Кейн поддержал резкую критику главного тренера Томаса Тухеля, высказанную после победы над Норвегией в четвертьфинале чемпионата мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя англичане критиковали выход в полуфинал, немецкий специалист открыто заявил, что полностью не удовлетворён игрой команды в Майами. Об этом сообщает издание Goal.com.
Несмотря на то, что победа со счётом 2:1 была одержана благодаря двум голам Джуда Беллингема, Тухель назвал команду удачливой и подчеркнул, что техническая память и скорость футболистов недостаточны. Подход главного тренера Харри Кейна он объяснил желанием полностью перенести навыки тренировок в официальные матчи.
Он пояснил правильное понимание требовательности Кейна. По его мнению, Тухель видит, насколько высокого уровня футболисты на тренировках, и требует того же самого в матчах.
Он знает, как мы должны атаковать, насколько хороши наши навыки в единоборствах, и хочет, чтобы мы демонстрировали эту силу, — подчеркнул нападающий «Баварии».Английская сборная команда в своей». Сборная Англии в своей истории четвёртый раз вышла в полуфинал крупного турнира.
Однако внутри команды, а также среди экспертов преобладает мнение, что Англия ещё не демонстрировала полного контроля в матче продолжительностью 90 минут. Кейн отметил, что команда смогла показать свою истинную силу только в некоторых ситуациях во время турнира в Северной Америке.
Согласно словам капитана, команда ещё не достигла своего наивысшего уровня. В матче против Норвегии хорошая игра была показана лишь короткими отрезками.
Полный контроль, которого хотят футболисты, всё ещё отсутствует, но выход в полуфинал против одной из сильнейших команд мира — Аргентины — требует ещё большей ответственности. Ирония заключается в том, что критика тренера не была принята другим звездным игроком команды — Джудом Беллингемом.
Полузащитник «Реала» Мадрид напомнил, что игра в тяжёлых погодных условиях Майами против звёзд вроде Эрлинга Холанда и Мартина Эдегора не проста. Несмотря на это, он подчеркнул, что атмосфера в команде стабильна, и всё внимание направлено на следующий этап.
В настоящее время два нападающих сборной Англии занимают высокие позиции в списке бомбардиров турнира. Лионель Месси и Килиан Мбаппе забили по восемь голов, тогда как у Эрлинга Холанда — семь.
Харри Кейн и Джуд Беллингем каждый забили по шесть голов.
В итоге Кейн положительно оценил организованную игру своей команды в обороне и готовность футболистов, подобных Джуду Беллингему, брать на себя ответственность в сложных ситуациях.
Сборная Англии теперь выходит на финал против Аргентины, и этот матч ожидается как настоящий экзамен для подопечных Тухеля.