Erling Xoland Angliyaga qarshi o‘yindagi hakamlikdan norozi bo‘ldi
Futbol olamining eng yorqin yulduzlaridan biri Erling Xoland Norvegiya terma jamoasining Jahon chempionati chorak finalida Angliyaga qarshi kechgan shiddatli bahsdagi maglubiyatidan so‘ng o‘z noroziligini yashirib o‘tirmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mayami shahridagi stadionda o‘tgan uchrashuvda norveglar ikki bir hisobida imkoniyatni boy berib, turnirni tark etishga majbur bo‘lishdi. Biroq o‘yin yakunlangach, asosiy e’tibor natijaga emas, balki hakamlarning bahsli qaroriga qaratildi.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Uchrashuvning ikkinchi bo‘limida Torbyorn Lysaker Xeggem tomonidan kiritilgan gol VAR tizimi aralashuvidan so‘ng bekor qilindi.
Hakamlar gol urilishidan avval Erling Xoland o‘zining Manchester Siti jamoasidagi bo‘lajak jamoadoshi Elliot Anderson bilan to‘qnashuvda qoida buzgan deb topishdi. Aynan ushbu vaziyat o‘yinning burilish nuqtasi bo‘ldi va Norvegiyaning g‘alabaga bo‘lgan umidlarini so‘ndirdi.
Yigirma besh yoshli hujumchi o‘yindan so‘ng bergan intervyusida o‘zini bo‘shliqda qolgandek va alamzada his qilayotganini ta’kidladi. Xolandning fikricha, u va Elliot Anderson o‘rtasidagi kurash oddiy o‘yin holati bo‘lib, bunday vaziyatlarda qoida buzilishini qayd etish futbolning tabiatiga ziddir.
Hujumchi hakamlarning qarorini o‘ta zaif va asossiz deb atadi. Ochiqini aytsam, hozir ichimda bo‘shliq sezayapman, deb ta’kidladi futbolchi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoa ko‘prog‘iga loyiq edi. Xoland bu vaziyatda jarima to‘pi borligiga ishonmaydi.
U raqibi bilan har bir duelda bo‘lgani kabi kurashganini, raqib yiqilgani sababli gol bekor qilinganini aytdi. Agar bu qoida buzish bo‘lsa, unda futbolchi har bir o‘yinda jarima to‘pi ishlab olishi kerakligini, chunki uni ham doim turtishlari va tortishlarini qo‘shimcha qildi.
Norvegiya terma jamoasining yana bir a’zosi Sander Berje ham jamoadoshining fikrlarini qo‘llab-quvvatladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro maydondagi hakamlik mezonlari tushunarsiz bo‘lib bormoqda.
Berje agar Angliya chempionatida ham shunday to‘qnashuvlar uchun qoida buzilishi qayd etiladigan bo‘lsa, har bir turda o‘nlab penaltilar belgilanishi kerakligini bildirdi. Jamoasining turnirni tark etganiga qaramay, Erling Xoland shaxsiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha Jahon chempionatining eng yaxshi o‘yinchilaridan biri bo‘lib qolmoqda.
U musobaqa davomida yettita gol urishga muvaffaq bo‘ldi va to‘purarlar poygasida kuchli uchlikdan joy oldi. Ayni damda faqatgina sakkiztadan gol urgan Kilian Mbappe va Lionel Messi undan oldinda bormoqda.
Norvegiya uchun ushbu mag‘lubiyat o‘ta og‘ir botdi, sababi jamoa chorak finalgacha bo‘lgan yo‘lda Braziliya kabi kuchli raqiblarni mag‘lub etib, o‘zining eng yaxshi o‘yinlarini namoyish etayotgan edi. Biroq Mayamidagi issiq havoda kechgan bahsda kichik detallar va texnologik qarorlar skandinaviyaliklarning yarim final orzulariga chek qo‘ydi.

Эрлинг Холанд остался недоволен судейством в матче против Англии
Одна из самых ярких звезд футбольного мира Эрлинг Холанд не скрыл своего недовольства после поражения сборной Норвегии от Англии в напряженном матче четвертьфинала чемпионата мира. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
В матче, прошедшем на стадионе в Майами, норвежцы упустили возможность, закончив встречу со счетом 2:2, и были вынуждены покинуть турнир. Однако после завершения игры основное внимание было приковано не к результату, а к спорному решению судей.
Об этом сообщает издание Goal.com. Гол, забитый Торбьёрном Лисакером Хеггемом во втором тайме, был отменен после вмешательства системы VAR.
Судьи пришли к выводу, что до забитого гола Эрлинг Холанд нарушил правила в столкновении со своим будущим одноклубником по «Манчестер Сити» Эллиотом Андерсоном. Именно эта ситуация стала поворотным моментом матча и погасила надежды Норвегии на победу.
Двадцатипятилетний нападающий в своем послематчевом интервью отметил, что чувствует опустошение и горечь. По мнению Холанда, борьба между ним и Эллиотом Андерсоном была обычным игровым моментом, и назначение нарушения в таких ситуациях противоречит самой природе футбола.
Нападающий назвал решение судей крайне слабым и необоснованным. «Честно говоря, сейчас я чувствую пустоту внутри», — отметил футболист.
По его словам, команда заслуживала большего. Холанд не верит в то, что в данной ситуации должен был быть назначен штрафной удар.
Он заявил, что боролся в каждой дуэли с соперником, как и всегда, а гол был отменен только из-за того, что оппонент упал. Если это считается нарушением, то, добавил он, футболист должен получать штрафные в каждом матче, так как его самого постоянно толкают и тянут.
Еще один член сборной Норвегии Сандер Берге также поддержал слова своего одноклубника. По его мнению, судейские критерии на международной арене становятся всё более непонятными.
Берге отметил, что если бы в чемпионате Англии за такие столкновения фиксировались нарушения, то в каждом туре назначались бы десятки пенальти. Несмотря на вылет команды из турнира, Эрлинг Холанд остается одним из лучших игроков чемпионата мира по личным показателям.
За время турнира ему удалось забить семь голов, что позволило ему войти в тройку лучших бомбардиров. На данный момент перед ним находятся только Килиан Мбаппе и Лионель Месси, забившие по восемь мячей.
Это поражение стало очень тяжелым ударом для Норвегии, так как на пути к четвертьфиналу команда демонстрировала свою лучшую игру, победив таких сильных соперников, как Бразилия. Однако в матче, прошедшем в жаркую погоду Майами, мелкие детали и технологические решения поставили крест на мечтах скандинавов о полуфинале.