Lionel Messi faoliyatida ilk bor Angliyaga qarshi o‘ynaydi
2026-yilgi Jahon chempionatining yarim finalida Argentina va Angliya terma jamoalari o‘zaro to‘qnash keladigan bo‘ldi. Bu uchrashuv nafaqat turnirning markaziy o‘yini, balki Messi uchun xalqaro maydondagi noyob debyut sifatida ham tarixga kiradi.
Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 39 yoshli Messi o‘zining uzoq yillik faoliyati davomida hali biror marta Angliya terma jamoasiga qarshi maydonga tushmagan. Chorak final bosqichida Argentina terma jamoasi Shveysariya ustidan qo‘shimcha bo‘limlarda g‘alaba qozongan bo‘lsa, Tomas Tuxel boshqaruvidagi Angliya Norvegiya to‘sig‘idan muvaffaqiyatli o‘tdi.
Shu tariqa, Atlanta shahri mezbonlik qiladigan yarim finalda futbol olamining ikki giganti o‘zaro hisob-kitob qiladi. Argentina va Angliya o‘rtasidagi qarama-qarshilik futbol tarixida alohida o‘ringa ega.
Ayniqsa, 1986-yilgi Jahon chempionatida Diego Maradona tomonidan kiritilgan mashhur gollar bu raqobatni afsonaviy darajaga ko‘targan. Lionel Messi garchi u voqealarni jonli ko‘rmagan bo‘lsa-da, bu tarix har bir argentinalik uchun qadrli ekanini ta’kidladi.
Messi Angliyaga qarshi o‘yin doim o‘zgacha ahamiyatga ega ekanini, chunki ular dunyoning eng kuchli jamoalaridan biri hisoblanishini qayd etdi. U deyarli barcha kuchli terma jamoalarga qarshi o‘ynaganini, faqat Angliya bundan mustasno bo‘lib kelganini bildirdi.
Shu sababli ham tajribali hujumchi bu bahsni intiqlik bilan kutmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoa bu o‘yinga nafaqat shaxsiy maqsadlar, balki Jahon chempionati yarim finali sifatida qaraydi va g‘alaba uchun bor kuchini ishga soladi.
Lionel Messi joriy turnirda ajoyib sport formasini namoyish etmoqda. Hozirda u to‘purarlar poygasida peshqadamlik qilmoqda va Jahon chempionatlari tarixidagi eng yaxshi mergan bo‘lib oldi.
U guruh bosqichi va pley-offning dastlabki bosqichlarida raqiblar darvozalarini ishg‘ol qilishga ulgurdi. Shveysariyaga qarshi kechgan qiyin bahsda Messi gol ura olmagan bo‘lsa-da, muhim golli uzatmani amalga oshirib, jamoasining g‘alabasiga hissa qo‘shdi.
Ushbu yarim final nafaqat final yo‘llanmasi, balki ikki xil futbol maktabining to‘qnashuvi sifatida ham o‘ta ahamiyatlidir. Angliya terma jamoasi tartibli va hujumkor o‘yin ko‘rsatayotgan bo‘lsa, Argentina o‘z sardori atrofida shakllangan irodali jamoa sifatida gavdalanmoqda.

Сборная Аргентины во главе с Лионелем Месси находится на пороге достижения одной из немногих целей, которые ещё не были реализованы в его легендарной карьере. Об этом сообщает Zamin.uz.
В полуфинале чемпионата мира 2026 года сборные Аргентины и Англии встретятся друг с другом. Этот матч не только станет центральной игрой турнира, но и войдёт в историю как редкий дебют Месси на международной арене.
По данным Goal.com, 39-летний Месси за всю свою долгую карьеру ещё ни разу не выходил на поле против сборной Англии. В четвертьфинале сборная Аргентины победила Швейцарию в дополнительное время, а сборная Англии под руководством Томаса Тухеля успешно прошла норвежский отбор.
Таким образом, в полуфинале, который примет Атланта, два гиганта мирового футбола сведут счёты. Противостояние Аргентины и Англии в истории футбола занимает особое место.
Кроме того, знаменитые голы, забитые Диего Марадоной на чемпионате мира 1986 года, подняли это противостояние на легендарный уровень. Хотя Месси лично не наблюдал эти события, он подчеркивает, что эта история ценна для каждого аргентинца.
Месси отметил, что матчи против Англии всегда имеют особое значение, поскольку эта команда считается одной из сильнейших в мире. Он заявил, что играл против почти всех сильных сборных, только против Англии пока не имел возможности.
Поэтому опытный нападающий ждёт этого матча с нетерпением. По его словам, команда подходит к этой игре не только с личными целями, но и как к полуфиналу чемпионата мира, и будет использовать все свои силы для победы.
Лионель Месси на текущем турнире демонстрирует выдающуюся форму. В настоящее время он лидирует среди бомбардиров и вошёл в историю как один из лучших бомбардиров в истории чемпионатов мира.
На групповом этапе и в ранних стадиях плей-офф он активно стремился поразить ворота соперников. В сложном матче против Швейцарии Месси не забил гол, но совершил важную голевую передачу, внесши вклад в победу своей команды.
Этот полуфинал важен не только как путь к финалу, но и как столкновение двух разных футбольных школ. Сборная Англии демонстрирует организованную и атакующую игру, тогда как Аргентина, сплочённая вокруг своего лидера, показывает вдохновлённую и целеустремлённую игру.