Italiya futboli bugungi kunda o‘z tarixidagi eng murakkab va og‘ir inqirozlardan birini boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
To‘rt karra jahon chempioni unvoniga ega bo‘lgan ushbu mamlakat terma jamoasining ketma-ket uchta yirik mundialdan chetda qolishi kutilayotgani sohada tub islohotlar o‘tkazish zarurligini ko‘rsatdi. Goal.com nashrining xabar berishicha, Italiya futbol federatsiyasi yuzaga kelgan vaziyatni o‘nglash va terma jamoani avvalgi mavqeiga qaytarish uchun kutilmagan nomzod sifatida afsonaviy futbolchi Andrea Pirlo variantini ko‘rib chiqmoqda.
Hozirgi vaqtda Dubayning Yunayted klubini boshqarayotgan va o‘z jamoasini yuqori divizionga olib chiqqan Andrea Pirlo nomzodini taniqli mutaxassislar Paolo Maldini hamda Leonardo faol qo‘llab-quvvatlamoqda. Milan tarkibida ikki bor Chempionlar ligasida g‘olib chiqqan Maldini o‘zining sobiq jamoadoshi milliy tizimni qayta tiklashga va zamonaviy futbol talablariga mos jamoa shakllantirishga qodir ekaniga to‘liq ishonadi.
Ushbu tanlov Italiya futboli uchun yangi taraqqiyot davri boshlanishidan darak berishi mumkin. Shu bilan birga, murabbiylar ro‘yxatida Andrea Pirlo bilan bir qatorda Antonio Konte va Roberto Manchini kabi tajribali mutaxassislar ham borligi aytilmoqda.
Antonio Konte jamoada taktik intizomni tez fursatda tiklash mahoratiga ega bo‘lsa, Roberto Manchini 2021-yilgi Yevropa chempionatidagi g‘alaba tajribasi bilan ajralib turadi. Biroq federatsiya mutasaddilari bu safar faqatgina qisqa muddatli natijaga emas, balki uzoq yillarga mo‘ljallangan strategik loyihaga ko‘proq e’tibor qaratishni rejalashtirmoqda.
Federatsiya prezidenti Jovanni Malago hatto Pep Gvardiola kabi dunyo miqyosidagi murabbiylarni jalb etish imkoniyatlari haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday yuqori saviyali mutaxassisni olib kelish katta voqea bo‘lishi mumkin, ammo bu borada moliyaviy imkoniyatlar va terma jamoaning bugungi talablarini to‘g‘ri baholash lozim.
Yakuniy qaror qabul qilishda Paolo Maldini va Leonardo kabi mutaxassislarning maslahatlari hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi. Italiya terma jamoasi uchun 2026-yilgi jahon chempionatini o‘tkazib yuborish, ayniqsa ishtirokchilar soni ko‘paygan bir davrda, katta muvaffaqiyatsizlik sifatida baholanmoqda.
Shu sababli yangi murabbiy oldiga nafaqat saralash bosqichlaridan o‘tish, balki 2030-yilgi mundialga munosib va raqobatbardosh jamoa tayyorlash vazifasi qo‘yiladi. Pirlo nomzodi hozircha eng zamonaviy va innovatsion yo‘nalish sifatida ko‘rilayotgani bejiz emas.
Yaqin kunlarda federatsiya rahbariyati barcha nomzodlarni chuqur tahlil qilib, Italiya futbolidagi turg‘unlikka chek qo‘yadigan yakuniy to‘xtamga keladi.

Ожидается, что сборную Италии по футболу возглавит Андреа Пирло.
Итальянский футбол сегодня переживает один из самых сложных и тяжелых кризисов в своей истории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тот факт, что сборная этой страны, обладающей титулом четырехкратного чемпиона мира, рискует пропустить три крупных чемпионата мира подряд, указывает на необходимость проведения коренных реформ в этой сфере. Как сообщает издание Goal.com, Федерация футбола Италии рассматривает легендарного футболиста Андреа Пирло в качестве неожиданного кандидата, чтобы исправить сложившуюся ситуацию и вернуть сборную на прежние позиции.
В настоящее время Андреа Пирло, руководящий дубайским клубом «Юнайтед» и выведший свою команду в высший дивизион, получает поддержку кандидатуры от таких известных экспертов, как Паоло Мальдини и Леонардо. Мальдини, дважды становившийся победителем Лиги чемпионов в составе «Милана», полностью уверен в том, что его бывший товарищ по команде способен восстановить национальную систему и сформировать команду, соответствующую требованиям современного футбола.
Этот выбор может ознаменовать начало новой эры прогресса для итальянского футбола. Вместе с тем, сообщается, что в списке претендентов наряду с Андреа Пирло присутствуют такие опытные специалисты, как Антонио Конте и Роберто Манчини.
Если Антонио Конте обладает мастерством быстрого восстановления тактической дисциплины в команде, то Роберто Манчини выделяется опытом победы на чемпионате Европы 2021 года. Однако функционеры федерации в этот раз планируют сосредоточиться не только на краткосрочном результате, но и на долгосрочном стратегическом проекте.
Президент федерации Джованни Малаго упомянул даже о возможности привлечения тренеров мирового масштаба, таких как Пеп Гвардиола. По его словам, привлечение специалиста такого высокого уровня может стать громким событием, но в этом вопросе необходимо правильно оценить финансовые возможности и текущие потребности сборной.
Решающее значение при принятии окончательного решения будут иметь советы таких экспертов, как Паоло Мальдини и Леонардо. Пропуск чемпионата мира 2026 года для сборной Италии, особенно в период увеличения количества участников, оценивается как крупная неудача.
По этой причине перед новым тренером будет стоять задача не только пройти квалификационные этапы, но и подготовить достойную и конкурентоспособную команду к чемпионату мира 2030 года. Не зря кандидатура Пирло пока рассматривается как самое современное и инновационное направление.
В ближайшее время руководство федерации проведет глубокий анализ всех кандидатов и придет к окончательному решению, которое положит конец застою в итальянском футболе.