Yoan Vissa O‘zbekiston darvozasiga gol urgan matonatli hujumchi
O‘zbekiston milliy terma jamoasining 2026-yilgi jahon chempionati guruh bosqichidagi ishtiroki kutilmagan mag‘lubiyat bilan yakun topgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘shanda Kongo Demokratik Respublikasi vakillari hamyurtlarimiz ustidan uchga bir hisobida g‘alaba qozonib, ko‘plab o‘zbekistonlik ishqibozlarning umidlarini so‘ndirgandi. Ushbu uchrashuvda darvozamizga ikkita gol urgan hujumchi Yoan Vissa bugungi kunda jahon futbolining taniqli vakillaridan biri hisoblanadi.
Biroq uning yashil maydondagi muvaffaqiyatlari ortida juda og‘ir va hatto dahshatli hayotiy sinovlar yashiringanini ko‘pchilik bilmaydi. Zamin uz nashri jahon chempionatida o‘z yurti sharafini munosib himoya qilgan va maydondan tashqarida haqiqiy matonat ko‘rsatgan ushbu futbolchining taqdiri haqida hikoya qiladi.
Yoan Vissaning nafaqat sportdagi faoliyati, balki hayoti ham 2021-yilning yozida fojiali tarzda yakunlanishi mumkin edi. O‘sha yilning birinchi iyul kuni Fransiyaning Loryan klubida to‘p surayotgan futbolchini uyi yaqinida notanish ayol to‘xtatib, undan dastxat so‘raydi.
Vissa hech narsadan shubhalanmay unga yordam beradi. Ammo bu voqea mudhish jinoyatning debochasi edi.
Yarim tunda mazkur ayol futbolchining xonadoni eshigini taqillatadi. Eshik ochilishi bilan u Vissaning yuziga kuchli kislota suyuqligini sepib yuboradi.
Jinoyatchining asosiy maqsadi futbolchining yosh qizini o‘g‘irlab ketish bo‘lgan. Og‘ir kuyish jarohati va chidab bo‘lmas og‘riqqa qaramay, Yoan iroda kuchini to‘plab, bosqinchiga qarshilik ko‘rsatadi va o‘z farzandini asrab qoladi.
Shifokorlarning tezkor yordami tufayli u ko‘rish qobiliyatini saqlab qolgan bo‘lsa-da, endilikda umrining oxirigacha maxsus ko‘z tomchilaridan foydalanishga majbur. Ushbu voqea sportchining ruhiyatiga ham qattiq zarba berdi.
Uzoq vaqt davomida u vahima xurujlaridan aziyat chekdi va odamlarga ishonmaydigan bo‘lib qoldi. Tergov jarayonida ma’lum bo‘lishicha, jinoyatchi ayol o‘zining homiladorligi haqidagi yolg‘onni yashirish uchun birovning bolasini o‘g‘irlab, o‘ziniki qilib ko‘rsatmoqchi bo‘lgan.
To‘rt yil davom etgan sud jarayonlaridan so‘ng, jinoyatchi o‘n sakkiz yilga ozodlikdan mahrum etildi. Yoan Vissa esa barcha qiyinchiliklarni yengib o‘tib, nafaqat maydonga qaytdi, balki jahon darajasidagi yulduzga aylandi.

Жоан Висса Озбекистон дарвозасига гол урган матонатли хужумчи
Национальная сборная Узбекистана по футболу завершила участие в групповом этапе чемпионата мира 2026 года неожиданным поражением. Об этом сообщил Zamin.uz.
В этом матче представители Демократической Республики Конго одержали победу над нашими соотечественниками со счётом 3:1, разрушив надежды многих узбекских болельщиков. В этой игре нападающий Йоан Висса, забивший два гола в наши ворота, сегодня считается одной из известных фигур мирового футбола.
Однако мало кто знает, что за его успехами на зелёном поле скрываются тяжёлые и даже ужасающие жизненные испытания. Издание Zamin.uz рассказывает историю этого футболиста, который достойно защитил честь своей страны на чемпионате мира и проявил настоящее мужество вне поля.
Не только спортивная деятельность, но и жизнь Йоан Виссы могла трагически завершиться в июле 2021 года. В первый день этого месяца футболист, тренировавшийся у клуба «Лорьян» во Франции, был остановлен неизвестной женщиной рядом с его домом, которая попросила у него автограф.
Висса, не подозревая ничего дурного, решил помочь ей. Однако это событие стало началом жестокого преступления.
Через полчаса женщина начала бить в дверь дома футболиста. Когда дверь открылась, она плеснула в лицо Виссы сильную кислоту.
Основной целью нападавшего было похищение сына футболиста. Несмотря на тяжёлые ожоги и невыносимую боль, Йоан собрал силы, оказал сопротивление и спас своего ребёнка.
Благодаря своевременной помощи врачей он сохранил зрение, но теперь вынужден пользоваться специальными контактными линзами до конца жизни. Это событие сильно ударило и по его психике.
Длительное время он страдал от кошмаров и потерял доверие к людям. По данным следствия, женщина попыталась похитить ребёнка, чтобы скрыть свою ложную беременность, выдав чужого малыша за своего.
После четырёх лет судебных разбирательств преступница была приговорена к 18 годам лишения свободы. Йоан Висса, преодолев все трудности, не только вернулся на поле, но и стал звездой мирового уровня.