Ekvadorning Guayakil shahrida o‘smirlar dzyudo bo‘yicha jahon chempionatining yakkalik bahslari yakunlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Musobaqaning yakuniy kuni O‘zbekiston terma jamoasi uchun quvonchli natija bilan tugadi: Jo‘rabek Eshpo‘latov 90 kg vazn toifasida kumush medalga erishdi. Shu tariqa, O‘zbekiston dzyudo milliy jamoasi yakkalik bahslarini jami 6 ta medal bilan yakunladi va umumjamoa hisobida kuchli uchlikdan joy oldi.
Jo‘rabek Eshpo‘latovning kumush medali Jo‘rabek Eshpo‘latov musobaqa davomida finalgacha yetib borgan bo‘ldi. Yakuniy bahsda hal qiluvchi bo‘lgani sababli kumush medalni qo‘lga kiritdi.
Bu natija O‘zbekiston delegatsiyasining medallar sonini boyitdi va yakkalik bahslaridagi umumiy hisobni 6 taga yetkazdi. Sportchini kumush medali chempionatning so‘nggi kunidagi muhim natijalardan biri sifatida saqlanadi.
O‘zbekiston jamoasi umumiy natijalari O‘zbekistonlik yosh dzyudochilar yakkalik bahslarida 1 ta oltin, 1 ta kumush va 4 ta bronza medalni qo‘lga kiritishdi. Oltin medal Iroda Sirojiddinova (40 kg), kumush medal Jo‘rabek Eshpo‘latov (90 kg) ga tegishli.
Bronza medallar esa Bobur Yusupov (55 kg), Behruzbek Usmonov (73 kg), Alina Kolyucheva (44 kg) va Charos Hikmatova (48 kg) sportchilar tomonidan qo‘lga kiritildi. Shunday qilib, olti nafar sportchi jahon chempionatida sovrindorlar safidan o‘rin oldi.
Jamoaviy dastur va kelajak umidlari Yakkalik bahslari tugagan bo‘lsa-da, Guayakildagi jahon chempionati dasturi hali davom etadi. Bugun aralash jamoaviy dastur bahslari o‘tkaziladi.
Demak, O‘zbekiston terma jamoasida medallar sonini yanada oshirish imkoniyati saqlanib qolmoqda. Jamoaviy bahslarda sportchilarning o‘zaro hamjihatligi va umumiy tayyorgarligi hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi.
Ekvadordagi eng muhim xulosa — O‘zbekistonda yangi avlod shakllanmoqda. Guayakildagi jahon chempionatining yakkalik bahslari O‘zbekiston dzyudosi uchun muhim natija bilan yakunlandi: 1 ta oltin, 1 ta kumush va 4 ta bronza — jami 6 ta medal.
Eng muhimi, bu natija tasodifiy bitta muvaffaqiyat emas. Turli vazn toifalarida olti nafar sportchining medal uchun kurashda muvaffaqiyat qozonishi O‘zbekiston dzyudosida yangi avlod vakillari xalqaro maydonda o‘z salohiyatini namoyish etayotganini ko‘rsatdi.

В Гуаякиле, Эквадор, завершились финальные поединки чемпионата мира по дзюдо среди юниоров. Об этом сообщает One.uz.
Последний день соревнований завершился для сборной Узбекистана приятным результатом: Жорабек Эшпoлатов завоевал серебряную медаль в весовой категории до 90 кг. Таким образом, национальная сборная Узбекистана по дзюдо завершила финальные поединки с общим итогом в 6 медалей и заняла сильную позицию в общем командном зачёте.
Серебряная медаль Жорабeka Эшпoлатова
Жорабек Эшпoлатов дошёл до финала соревнований. В финальном поединке, уступив победителю, он завоевал серебряную медаль.
Этот результат увеличил количество медалей в зачёте делегации Узбекистана и поднял общий счёт в финальных поединках до 6. Медаль Жорабeka Эшпoлатова сохраняется как один из важных результатов последнего дня чемпионата.
Общие результаты сборной Узбекистана
Юниорские дзюдоисты Узбекистана завоевали в финальных поединках 1 золотую, 1 серебряную и 4 бронзовые медали. Золотая медаль принадлежит Ироде Сироджиддиновой (40 кг), серебряная — Жорабеку Эшпoлатову (90 кг).
Бронзовые медали завоевали Бобур Юсупов (55 кг), Бехрузбек Усманов (73 кг), Алина Колючева (44 кг) и Шарос Хикматова (48 кг). Таким образом, шесть спортсменов поднялись на пьедестал почёта на чемпионате мира.
Командный турнир и перспективы будущего
Хотя финальные поединки завершились, программа чемпионата мира в Гуаякиле продолжается. Сегодня проводятся поединки в смешанных командных соревнованиях.
Таким образом, у сборной Узбекистана сохраняется возможность увеличить количество медалей в командных соревнованиях. В командных поединках взаимопомощь спортсменов и их общая готовность приобретают решающее значение.
Главный вывод из чемпионата в Эквадоре — в Узбекистане формируется новое поколение. Финальные поединки чемпионата мира в Гуаякиле завершились для узбекского дзюдо важным результатом: 1 золотая, 1 серебряная и 4 бронзовые медали — всего 6 медалей.
Главное, что этот результат — не случайная единяя победа. Успех шести спортсменов в разных весовых категориях в борьбе за медали показывает, что представители нового поколения узбекского дзюдо демонстрируют свои способности на международной арене.