Birlashgan Arab Amirliklari poytaxtida 15–24 avgust kunlari bo‘lib o‘tgan an’anaviy nufuzli 32-Abu Dhabi International Chess Festival xalqaro shaxmat festivali o‘zbekistonlik grossmeysterning yorqin g‘alabasi bilan yakunlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Jahongir Vohidov 9 tur davomida 7 ochko jamg‘arib, musobaqa jadvalida yakka peshqadam sifatida 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi va bosh sovrin sohibiga aylandi. Ushbu muvaffaqiyatli ishtirok natijasida grossmeysterimizning turnirdagi reyting ko‘rsatkichi 2508 ni tashkil etdi.
Yana bir o‘zbekistonlik shaxmatchi ishtiroki Muhammadzohid Suyarov ham festivalga ishtirok etdi va 9 turda 5 ochko jamg‘arilib, jadvalda 32-o‘rinni egalladi. U ham kuchli raqiblarga qarshi munosib kurash olib borib, o‘zbek shaxmat maktabining barqaror va yuksak salohiyatini isbotladi.
Ikki grossmeyster ham O‘zbekiston sharafini yuqori darajada himoya qildi. Kelajakdagi imkoniyatlar Ushbu g‘alabalar o‘zbek grossmeysterlarning jahon arenasida kuchli pozitsiyani mustahkamlashiga yordam beradi.

В Абу-Даби, столице Объединённых Арабских Эмиратов, с 15 по 24 августа прошёл традиционный влиятельный 32-й Международный шахматный фестиваль Abu Dhabi International Chess Festival, который завершился яркой победой узбекского гроссмейстера. Об этом сообщает One.uz.
Джахонгир Вохидов за 9 туров набрал 7 очков, заняв первое место в таблице как единоличный лидер и став обладателем главного приза. В результате этого успешного выступления рейтинг нашего гроссмейстера в турнире составил 2508.
Ещё один узбекский шахматист — Мухаммадзохид Суяров — также принял участие в фестивале и набрал 5 очков за 9 туров, заняв 32-е место в таблице. Он также достойно сражался против сильных соперников, продемонстрировав стабильность и высокий уровень узбекской шахматной школы.
Два гроссмейстера высоко защитили честь Узбекистана. Эти победы помогают укрепить сильную позицию узбекских гроссмейстеров на мировой арене.
Такая серия побед увеличивает шансы на высокие результаты на Всемирной шахматной олимпиаде. Любители шахмат черпают вдохновение из этих успехов и продолжают готовиться к будущим турнирам.