Vanguard nashri futbol olamidagi eng nufuzli shaxsiy sovrin hisoblangan 2026-yilgi Oltin to‘p mukofotiga asosiy da’vogarlar ro‘yxatini e’lon qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur reyting AQSH, Kanada va Meksika mezbonlik qilgan Jahon chempionati yakunlari hamda klublar miqyosidagi ko‘rsatkichlar asosida shakllantirilgan. Ro‘yxatning birinchi pog‘onasidan Ispaniya terma jamoasi va Barselona klubi a’zosi Rodri Ernandes joy oldi.
U jahon birinchiligida eng yaxshi futbolchi deb topilgani bois, yilning bosh sovrini uchun ham asosiy nomzod sifatida ko‘rilmoqda. Asosiy da’vogarlar va ularning natijalari Rodri Ernandes Ispaniya terma jamoasining jahon chempionligini qo‘lga kiritishida maydon markazida ulkan hajmdagi ishni bajardi.
Turnirning eng yaxshi o‘yinchisi deb topilgan yarim himoyachi, Barselona tarkibida ham barqaror o‘yin namoyish etib kelmoqda. Ikkinchi o‘rinda qayd etilgan Angliya terma jamoasi hujumchisi Garri Keyn esa sermahsullik borasida barchani hayratda qoldirdi.
Bavariya safida 51 ta uchrashuvda 61 ta gol urgan hujumchi Yevropaning Oltin butsa sovriniga ega chiqdi va Germaniya ichki musobaqalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Ispaniyalik yosh iqtidor egasi Lamin Yamal kuchli uchlikni yakunlab berdi.
19 yoshli futbolchi Barselona klubining Ispaniya chempionatidagi muvaffaqiyatiga katta hissa qo‘shib, mavsum davomida 42 ta golda bevosita ishtirok etdi. To‘rtinchi pog‘onada borayotgan Kilian Mbappe esa Jahon chempionatida 10 ta gol bilan eng yaxshi to‘purar bo‘ldi.
Shuningdek, u Madridning Real klubi safida ham sermahsul mavsumni o‘tkazib, 44 ta o‘yinda 42 marotaba raqiblar darvozasini ishg‘ol qildi. Tarixiy natijalar va taqdirlash marosimi Reytingning beshinchi pog‘onasidan afsonaviy Lionel Messi joy oldi.
39 yoshli futbolchi Argentina terma jamoasini navbatdagi Jahon chempionati finaliga qadar yetaklab bordi va turnir davomida 8 ta gol urishga muvaffaq bo‘ldi. Hal qiluvchi bahsda argentinaliklar Ispaniyaga imkoniyatni boy bergan bo‘lsa-da, Messining shaxsiy ko‘rsatkichlari mutaxassislar tomonidan yuqori baholandi.
2026-yilgi Oltin to‘p sovrinini topshirish marosimi joriy yilning 26-oktabr kuni London shahrida bo‘lib o‘tadi. Eslatib o‘tamiz, ushbu nufuzli mukofotning amaldagi sohibi Pari Sen-Jermen va Fransiya terma jamoasi a’zosi Usmon Dembele hisoblanadi.
Vanguard nashri ma’lumotlariga ko‘ra, bu yilgi tanlovda Jahon chempionatidagi g‘oliblik asosiy mezon bo‘lib xizmat qiladi.

Родри стал главным претендентом на «Золотой мяч» 2026 года
Vanguard Publishing объявил список претендентов на премию «Золотой мяч 2026», считающуюся одной из самых влиятельных индивидуальных наград в мире футбола. Об этом сообщает One.uz.
Данный рейтинг составлен на основе выступлений в финалах чемпионата мира, проведённого США, Канадой и Мексикой, а также показателей на клубном уровне. Первое место в списке занял Родри Эрнандес, игрок сборной Испании и клуба «Барселона».
Он был признан лучшим футболистом чемпионата мира и рассматривается как главный претендент на звание лучшего игрока года. Основные претенденты и их результаты
Родри Эрнандес сыграл ключевую роль в центре поля, внеся значительный вклад в победу сборной Испании на чемпионате мира. Полузащитник, признанный лучшим игроком турнира, продолжает демонстрировать стабильную игру в составе «Барселоны». На втором месте расположился нападающий сборной Англии Гарри Кейн, который, несмотря на отсутствие трофеев, оставил всех в восторге своей продуктивностью.
Нападающий «Баварии», забивший 61 гол в 51 матче, стал обладателем премии «Золотая бутса» Европы и помог своей команде выиграть внутренние соревнования в Германии. Испанский юный талант Ламин Ямаль завершил сезон мощным выступлением.
19-летний футболист внес значительный вклад в успех «Барселоны» в чемпионате Испании, непосредственно приняв участие в 42 голах в течение сезона. На четвертом месте расположился Килиан Мбаппе, который, несмотря на отсутствие побед на чемпионате мира, стал лучшим бомбардиром турнира с 10 голами.
Кроме того, он провел победный сезон в составе «Реала» из Мадрида, забив в 42 матчах 42 гола. Исторические результаты и церемония награждения На пятой позиции в рейтинге расположился легендарный Лионель Месси.
39-летний футболист вывел сборную Аргентины в финал следующего чемпионата мира и забил 8 голов в ходе турнира. Несмотря на то, что аргентинцы уступили Испании в полуфинале, индивидуальные показатели Месси были высоко оценены экспертами.
Церемония вручения премии «Золотой мяч 2026» состоится 26 октября текущего года в Лондоне. Напоминаем, что действующим обладателем этой престижной награды является Усман Дембеле, игрок «Пари Сен-Жермен» и сборной Франции.
Согласно данным Vanguard Publishing, в этом году победа на чемпионате мира является ключевым критерием при выборе лауреата.