Polshaning Poznan shahrida baydarka va kanoeda eshkak eshish bo‘yicha navbatdagi Jahon chempionati boshlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Dunyoning eng kuchli sportchilarini o‘zida jamlagan ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston milliy terma jamoasi ham kengaytirilgan tarkib bilan ishtirok etmoqda. O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur nufuzli turnirda sportchilar nafaqat medallar, balki jahon reytingi uchun muhim ochkolar to‘plash maqsadida suv yo‘laklariga chiqishadi.
Musobaqa joriy yilning 30-avgustiga qadar davom etishi rejalashtirilgan. To‘rt kun davomida o‘tkaziladigan murosasiz bellashuvlarda mamlakatimiz sharafini ham tajribali xalqaro toifadagi ustalar, ham o‘sib kelayotgan yosh iqtidorlar himoya qiladi.
O‘zbekistonlik eshkak eshuvchilar sprint va masofaviy yo‘nalishlarda dunyoning yetakchi sport mamlakatlari vakillari bilan tengma-teng kurash olib borib, shohsupaga ko‘tarilishni maqsad qilganlar. Musobaqa dasturi va kutilayotgan natijalar Terma jamoa safida Osiyo va jahon chempionatlari sovrindorlari asosiy startlarga to‘liq tayyor holatda yetib kelishgan.
Mutaxassislarning fikricha, jamoamiz a’zolari ham yakkalik, ham juftlik va to‘rtlik ekipajlari tarkibida yuqori natijalarni qayd etish uchun asosiy da’vogarlar qatorida e’tirof etilmoqda. Poznan suv havzalarida kechadigan bahslar o‘zbek sport maktabining jahon miqyosidagi nufuzini yana bir bor sinovdan o‘tkazadi.
Jahon chempionati dasturi doirasida kanoe va baydarka yo‘nalishlarida yurtimiz sharafini himoya qiladigan sportchilar ro‘yxati shakllantirilgan. Kanoe bahslarida erkaklar va ayollar o‘rtasida Shahriyor Mahkamov, Ziyodbek Yo‘ldoshaliyev, Aleksandr Zarubin, Samandar Haydarov hamda Ozodjon Amriddinov kabi tajribali sportchilarimiz startga chiqishadi.
Shuningdek, ayollar o‘rtasidagi poygalarda Shahrizoda Mavlonova, Yekaterina Shubina, Milana Dushev-Yanich va Arina Tanatmisheva o‘z imkoniyatlarini namoyish etadilar. Terma jamoaning to‘liq tarkibi Baydarka yo‘nalishida ham kuchli tarkib shakllantirilgan bo‘lib, unda Artur Guliyev, Vladlen Denisov, Diyorbek Mamatqulov hamda Mirjalol Komilov g‘oliblik uchun kurash olib boradi.
Ayollar o‘rtasidagi baydarka bahslarida esa Shohsanam Sherzodova va Nilufar Zokirova O‘zbekiston bayrog‘ini yuksaltirishga harakat qiladi. Ushbu tarkib Poznan suv yo‘laklarida o‘zining bor mahoratini ko‘rsatib, muxlislar ishonchini oqlashiga umid qilinmoqda.
Mazkur sport tadbiri O‘zbekiston eshkak eshish sporti tarixida yangi sahifa ochishi kutilmoqda. Sportchilarimizning tayyorgarlik jarayoni yuqori saviyada tashkil etilgan bo‘lib, bu ularning xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini ta’minlaydi.
Milliy terma jamoamizning har bir a’zosi shohsupaning eng yuqori pog‘onalarini egallash uchun bor kuch va imkoniyatini ishga soladi. Manba: One.uz sayti ma’lumotlari asosida tayyorlandi.

В Познани, Польша, стартовал очередной чемпионат мира по гребле на байдарках и каноэ. Об этом сообщает One.uz.
В этом влиятельном соревновании, собравшем сильнейших спортсменов мира, участвует национальная команда Узбекистана в расширенном составе. Согласно информации Национального олимпийского комитета Узбекистана, в этом престижном турнире спортсмены выступают не только за медали, но и за важные очки в мировом рейтинге, выходя на водные трассы.
Соревнование запланировано до 30 августа текущего года. В течение четырёх дней в безаварийных гонках честь страны будут защищать как опытные мастера международного уровня, так и растущие молодые таланты.
Узбекские гребцы в спринте и на дистанциях ведут равную борьбу с представителями ведущих спортивных стран мира, стремясь подняться на пьедестал почета. Программа соревнований и ожидаемые результаты
В составе гребной команды спортсмены, являющиеся чемпионами Азии и мира, прибыли на старт в полной готовности.
По мнению специалистов, члены нашей команды признаны основными претендентами на высокие результаты как в одиночках, так и в двойках и четвёрок, благодаря их слаженности и командной работе. Соревнования на водных путях Познани ещё раз проверяют влияние узбекской школы гребли на международном уровне.
В рамках чемпионата мира по гребле на каноэ и байдарках сформирован список спортсменов, защищающих честь нашей страны.
В соревнованиях по каноэ среди мужчин и женщин на старт выходят наши опытные спортсмены: Shahriyor Mahkamov, Ziyodbek Yo‘ldoshaliyev, Aleksandr Zarubin, Samandar Haydarov и Ozodjon Amriddinov.
Кроме того, в женских парах Shahrizoda Mavlonova, Yekaterina Shubina, Milana Dushev-Yanich и Arina Tanatmisheva демонстрируют свои возможности. Полный состав национальной команды
В направлении байдарки также сформирован сильный состав: Artur Guliyev, Vladlen Denisov, Diyorbek Mamatqulov и Mirjalol Komilov ведут борьбу за победу.
В женских парах по байдарке Shohsanam Sherzodova и Nilufar Zokirova стремятся поднять флаг Узбекистана. Этот состав на водных трассах Познани продемонстрирует свой высокий уровень мастерства, оправдывая доверие болельщиков.
Ожидается, что данное спортивное событие откроет новую страницу в истории гребного спорта Узбекистана. Подготовка наших спортсменов проведена на высоком уровне, что обеспечивает их конкурентоспособность на международной арене.
Каждый член нашей национальной команды прилагает все силы и возможности, чтобы достичь высших пьедесталов почета. Источник: One.uz, основан на информации с сайта.