Dunyoning eng nufuzli futbol jamoalaridan biri hisoblangan Ispaniyaning Real Madrid klubi avtosport olamining cho‘qqisi sanalgan Formula 1 musobaqalari bilan strategik hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Marca nashrining xabar berishiga ko‘ra, qirollik klubi rasman Formula 1 Ispaniya Gran-prisining bosh hamkori maqomiga ega bo‘ldi. Mazkur tarixiy poyga joriy yilning 11–13-sentabr kunlari Ispaniya poytaxti yaqinida maxsus barpo etilgan yangi va zamonaviy Madrid trassasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu kelishuv sport olamidagi ikki yirik brendning birlashishi sifatida baholanmoqda. Klub infratuzilmasi va yulduzlar ishtiroki Tuzilgan kelishuv nafaqat reklama va brend hamkorligini, balki keng ko‘lamli logistik hamda tashkiliy integratsiyani ham o‘z ichiga oladi.
Poyga haftaligi davomida Real Madrid sport majmuasi va klub infratuzilmasining ayrim qismlari yangi trassaning tashkiliy va ishlab chiqarish quvvatini oshirish uchun to‘liq safarbar qilinadi. Bu esa musobaqa tashkilotchilariga yuqori texnologik imkoniyatlardan foydalanish va mehmonlarga yuqori darajadagi xizmat ko‘rsatish imkonini beradi.
Shu bilan birga, tashkilotchilar Gran-pri doirasidagi rasmiy va ko‘ngilochar tadbirlarda Real Madridning jahonga mashhur afsonalari, faxriylari va bugungi kunda to‘p surayotgan yulduzli vakillarining ishtirokini rejalashtirmoqda. Futbol yulduzlarining avtopoyga maydonida ko‘rinish berishi muxlislar va sayyohlar oqimini yanada ko‘paytirishi kutilmoqda.
Bu hamkorlik sport turlari o‘rtasidagi chegaralarni o‘chirib, umumiy sport bayrami muhitini yaratishga xizmat qiladi. Madrid shahri dunyo sport markazi sifatida Ispaniya Gran-prisi Madridning ikki asosiy futbol brendini bir maydonda birlashtirgan yagona global sport maydoniga aylanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilning noyabr oyida poytaxtning yana bir grandi — Atletiko Madrid klubi ham ushbu musobaqaning rasmiy hamkoriga aylangan edi. Endilikda shaharning har ikki yetakchi jamoasi poyga musobaqasiga homiylik qilishi Madridning xalqaro turizm va jahon sport sahnasidagi nufuzini yanada yuqori darajaga olib chiqadi.
Ushbu loyiha Madrid iqtisodiyoti va xalqaro nufuzi uchun ham katta ahamiyatga ega. Ikki yirik futbol klubining Formula 1 kabi nufuzli musobaqa atrofida birlashishi Ispaniya poytaxtini dunyoning eng muhim sport markazlaridan biriga aylantiradi.
Bunday hamkorliklar kelajakda boshqa yirik sport turlari va klublar uchun ham yangi imkoniyatlar eshigini ochishi shubhasiz. Manba: Marca nashri.

«Реал Мадрид» начал стратегическое сотрудничество с «Формулой-1»
Клуб «Реал Мадрид», считающийся одной из самых авторитетных футбольных команд мира, начал стратегическое сотрудничество с гонками Формулы-1, признанными вершиной мира автоспорта. Об этом сообщает One.uz.
По данным издания Marca, королевский клуб официально получил статус главного партнера Гран-при Испании по Формуле-1. Эта историческая гонка запланирована на 11–13 сентября текущего года и пройдет на новой современной трассе «Мадрид», специально построенной вблизи столицы Испании.
Данное соглашение оценивается как объединение двух крупных брендов в мире спорта. Инфраструктура клуба и участие звезд Заключенное соглашение включает не только рекламное и брендовое сотрудничество, но и масштабную логистическую и организационную интеграцию.
В течение гоночной недели часть инфраструктуры стадиона «Реал Мадрид» и клубных объектов будет полностью задействована для увеличения организационных и производственных мощностей новой трассы. Это позволит организаторам соревнований использовать передовые технологические возможности и предоставлять гостям услуги высокого уровня.
Кроме того, организаторы планируют участие всемирно известных легенд, почётных членов и действующих звезд «Реал Мадрид» в официальных и развлекательных мероприятиях в рамках Гран-при. Ожидается, что появление футбольных звезд на автодроме еще больше увеличит поток болельщиков и туристов.
Это сотрудничество способствует стиранию границ между видами спорта и созданию атмосферы общего спортивного праздника. Город Мадрид как мировой центр спорта Гран-при Испании превращается в единственную глобальную спортивную арену, объединяющую два основных футбольных бренда Мадрида.
Напомним, в ноябре 2025 года еще один гранд столицы — клуб «Атлетико Мадрид» — также стал официальным партнером данного соревнования. Теперь спонсорство гонки со стороны обеих ведущих команд города еще более повышает международный туристический и спортивный авторитет Мадрида.
Данный проект имеет большое значение и для экономики, и для международного авторитета Мадрида. Объединение двух крупных футбольных клубов вокруг авторитетного соревнования, такого как Формула-1, превращает испанскую столицу в один из важнейших спортивных центров мира.
Подобные сотрудничества, безусловно, откроют новые возможности и для других крупных видов спорта и клубов в будущем. Источник: издание Marca.
«Манчестер Сити» начал переговоры о возвращении Julián Álvarez
В последние дни летнего трансферного окна футбольный мир взбудоражила неожиданная новость.uz. По данным испанского издания Marca, чемпион Англии «Манчестер Сити» начал активные