Shveysariyaning Lozanna shahrida o‘tkazilayotgan dzyudo bo‘yicha nufuzli Katta dubulg‘a turkumiga kiruvchi xalqaro turnirda O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari muvaffaqiyatli ishtirok etmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Dunyoning eng saralangan polvonlari g‘oliblik uchun kurash olib borayotgan ushbu musobaqaning dastlabki kunlarida hamyurtlarimiz bitta kumush va bitta bronza medalini qo‘lga kiritishga muvaffaq bo‘ldi. Sportchilarimiz o‘z vazn toifalarida kuchli raqobatga qaramay, yuqori mahorat ko‘rsatib, milliy terma jamoamizning umumjamoa hisobidagi o‘rnini mustahkamladi.
Dastlabki g‘alaba va bronza medali Musobaqaning birinchi kunida eng yengil, ya’ni 60 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida bahslar bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston sharafini himoya qilgan iqtidorli dzyudochi Samandar Qo‘chqorov delegatsiyamiz hisobiga dastlabki medalni taqdim etdi.
Saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan polvonimiz uchinchi o‘rin uchun kechgan hal qiluvchi bellashuvda qozog‘istonlik Sherzod Davlatov bilan ro‘baro‘ keldi. Murosasiz kechgan ushbu bahsda Qo‘chqorov raqibidan ustun ekanini isbotladi va turnirning bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Final ostonasidagi shiddatli kurash Turnirning ikkinchi kunida 81 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida tatamiga chiqqan Arslonbek Tojiyev muxlislar e’tiborini tortdi. U final yo‘lida barcha raqiblarini mag‘lubiyatga uchratib, oltin medal uchun kurashish huquqini qo‘lga kiritdi.
Hal qiluvchi uchrashuvda Tojiyev qozog‘istonlik Ablayxan Jubanazarga qarshi bahs olib bordi. Keskin va hayajonli o‘tgan bellashuv yakunida hamyurtimiz imkoniyatni boy berib, nufuzli musobaqaning kumush medali bilan taqdirlandi.
Ushbu natijalar o‘zbek dzyudo maktabining xalqaro maydondagi nufuzi barqaror ekanini yana bir bor tasdiqladi. Lozannadagi turnir davom etmoqda va O‘zbekiston vakillari keyingi vazn toifalarida ham yangi g‘alabalar uchun kurashni davom ettiradi.
Terma jamoamizning bu kabi yutuqlari sportchilarimizning jismoniy va ruhiy tayyorgarligi yuqori darajada ekanligidan dalolat beradi. Mazkur musobaqa tafsilotlari One.uz nashri tomonidan yoritilmoqda.

В Лозанне (Швейцария) проходит престижный международный турнир категории «Большой шлем» по дзюдо, в котором успешно участвуют члены сборной Узбекистана. Об этом сообщает One.uz.
В первые дни соревнований, где за победу борются самые сильные дзюдоисты мира, наши соотечественники сумели завоевать одну серебряную и одну бронзовую медали. Наши спортсмены, несмотря на жесткую конкуренцию в своих весовых категориях, продемонстрировали высокий уровень мастерства, укрепив позицию национальной сборной в командном зачете.
Первая победа и бронзовая медаль В первый день турнира прошли соревнования в самой легкой весовой категории, до 60 килограммов. Там талантливый дзюдоист Самандар Кочкаров, защищавший честь Узбекистана, принес нашей делегации первую медаль.
Успешно прошедший квалификационные раунды наш спортсмен в решающем поединке за третье место встретился с казахстанцем Шерзодом Давлетовым. В напряженном поединке Кочкаров доказал свое превосходство над соперником и удостоился бронзовой медали турнира.
Напряженная борьба на пороге финала Во второй день турнира внимание болельщиков привлек Арсланбек Тожиев, вышедший на татами в весовой категории до 81 килограмма. Он одолел всех своих соперников на пути к финалу и завоевал право бороться за золотую медаль.
В решающем матче Тожиев сразился с казахстанцем Аблайханом Жубаназаром. По итогам напряженной и захватывающей борьбы наш соотечественник упустил возможность и был награжден серебряной медалью престижного турнира.
Эти результаты вновь подтвердили стабильность авторитета узбекской школы дзюдо на международной арене. Турнир в Лозанне продолжается, и представители Узбекистана продолжат борьбу за новые победы в следующих весовых категориях.
Такие успехи нашей сборной свидетельствуют о высоком уровне физической и психологической подготовки наших спортсменов. Подробности данного соревнования освещаются изданием One.uz.