ESPN Argentina nashri insayderi Federiko Bueno ma’lumotiga ko’ra, murabbiylar shtabi bu masalada qat’iy qarorga kelgan va kelgusida bu og’ir yuk Niko Pazga topshirilishi kutilmoqda. Bu haqda Goal.com xabar beradi.
Messi va Otamendi 2026 jahon chempionatidan keyin milliy jamoadagi faoliyatini yakunlash rejalashtirilgan. Shuning uchun Argentina jamoasida yangi davr boshlanishi va avlodlar almashinuvi jarayoni muhokama qilinmoqda.
Entso Fernandes va Alexis Mac Allister kabi tajribali yulduzlar tarkibda qolsa-da, Skaloni 21 yoshli yarim himoyachi Niko Pazni 10-raqamli libos uchun tanladi. Kelajak vorisi va Skalonining shartnomasi Hozircha Italiyaning Komo klubida 18-raqam ostida o’ynayotgan Niko Paz, ichki rejalarga ko’ra, agar Skaloni 2030-yilgacha mo’ljallangan yangi shartnomani imzolasa, 10-raqamli libos aynan uning egasiga o’tadi.
Federiko Bueno “Agar Skaloni shartnomasini uzaytirsa, 10-raqamli libos Niko Pazga o’tadi. Bu masala allaqachon jamoa ichida hal qilingan va juda jiddiy qabul qilinmoqda” deb ta’kidlaydi.
Tarixiy raqam va yangi chaqiriqlar Lionel Messi 17 yil davomida milliy jamoa 10-raqamli libosini kiygan. U 2009-yil mart oyida Diego Maradona boshchiligida ilk bor bu raqamni кийган va milliy jamoa safida 172 ta o’yin oʻtkazib mutlaq rekord o’rnatgan.
Ushbu ko’rsatkichda Maradona, Ariel Ortega, Juan Roman Riquelme va Marcelo Gallardolarni ortga qoldirgan. Niko Paz esa Komo jamoasida 10-raqam ostida 13 gol va 7 golli uzatma bilan o’zini ko’rsatdi va jamoaning Chempionlar ligasiga chiqishida muhim o’ynadi.
Hozirgi sentabr-oktabr kuzgi o’yinlarga tayyorgarlik jarayoni, 2014 mundial faxriyari ketgandan keyin taktik o’zgarishlarni boshdan kechirish uchun muhim sinov vazifasini o’tayapti. Manba: One.uz.

Главный тренер сборной Аргентины Лионель Скалони определился с тем, кто займет место с 10-м номером после завершения международной карьеры Лионеля Месси. Об этом сообщает One.uz.
По данным инсайдера издания ESPN Argentina Федерико Буэно, тренерский штаб принял окончательное решение, и в будущем эта «тяжелая ноша» должна быть передана Нико Пасу. Об этом сообщает Goal.com.
Месси и Отамendi планируют завершить свою карьеру в национальной сборной после чемпионата мира 2026 года. В связи с этим в сборной Аргентины обсуждается начало новой эры и процесс смены поколений.
Несмотря на то, что опытные звезды, такие как Энцо Фернандес и Алексис Мак-Аллистер, остаются в составе, Скалони выбрал 21-летнего полузащитника Нико Паса для 10-го номера. Наследник будущего и контракт Скалони: В настоящее время Нико Пас выступает за итальянский «Комо» под 18-м номером, однако, согласно внутренним планам, если Скалони подпишет новый контракт, рассчитанный до 2030 года, 10-й номер перейдет именно к нему.
Федерико Буэно подчеркивает: «Если Скалони продлит контракт, 10-й номер перейдет к Нико Пасу. Этот вопрос уже решен внутри команды и воспринимается очень серьезно».
Исторический номер и новые вызовы Лионель Месси носил 10-й номер сборной на протяжении 17 лет. Впервые он надел этот номер в марте 2009 года под руководством Диего Марадоны и установил абсолютный рекорд, проведя 172 матча за национальную команду.
По этому показателю он обошел Марадону, Ариэля Ортегу, Хуана Романа Рикельме и Марсело Галлардо. Нико Пас, в свою очередь, выступая за «Комо» под 10-м номером, забил 13 голов и сделал 7 результативных передач, сыграв важную роль в выходе команды в Лигу чемпионов.
Текущий осенний цикл матчей в сентябре-октябре служит важным испытанием для прохождения тактических изменений после ухода легенды чемпионата мира 2014 года. Источник: One.uz.