O‘zbekiston Professional futbol ligasi avgust oyi yakunlariga ko‘ra mamlakat Superligasining eng yaxshi murabbiyi nomini rasman e’lon qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Namanganning Navbahor jamoasi bosh murabbiyi Temur Kapadze o‘tgan oydagi mahoratli boshqaruvi va qayd etgan mutlaq g‘alabali seriyasi evaziga ushbu sovrin g‘olibi deb topildi. Kapadze boshchiligidagi namanganliklar avgust oyida o‘tkazilgan uchrashuvlarning barchasida g‘alaba qozonib, ochko yo‘qotmagan yagona jamoaga aylandi va chempionlik poygasidagi o‘z mavqeini sezilarli darajada mustahkamlab oldi.
Temur Kapadzening avgust oyidagi ko‘rsatkichlari Navbahor ustozi o‘tgan oy davomida jamoasi bilan taktik jihatdan mukammal va sermahsul o‘yin namoyish etishga muvaffaq bo‘ldi. Jamoa avgust oyida o‘tkazilgan beshta uchrashuvning barchasida zafar quchib, yuz foizlik natija qayd etdi va mavjud 15 imkoniyatdan 15 ochkoni qo‘lga kiritdi.
Bu ko‘rsatkich jamoaning turnir jadvalidagi o‘rnini tubdan yaxshiladi. Ushbu bahslarda lochinlar raqiblar darvozasiga 13 ta gol urishga erishgan bo‘lsa, o‘z darvozasidan atigi 4 ta to‘p olib chiqdi.
Bunday samaradorlik jamoada hujum va himoya chiziqlari o‘rtasida o‘zaro uyg‘unlik qaror topganidan dalolat beradi. Namangan klubi nafaqat liganing eng yorqin hujumkor futbolini namoyish etdi, balki mudofaa chizig‘ida ham ishonchli harakat qilib, raqiblariga deyarli imkoniyat qoldirmadi.
Nomzodlar o‘rtasidagi keskin raqobat Ushbu nufuzli nominatsiyada Temur Kapadzega chempionatning yana uch nafar tajribali va kuchli mutaxassisi jiddiy raqobat taqdim etdi. Xususan, So‘g‘diyona klubi ustozi Ulug‘bek Baqoyev boshchiligidagi jizzaxliklar beshta o‘yinda to‘rtta g‘alaba va bir mag‘lubiyat qayd etib, oyning ikkinchi eng yaxshi natijasini ko‘rsatdi.
Jamoa ushbu uchrashuvlarda raqiblar darvozasini to‘qqiz bor ishg‘ol qildi. Shuningdek, Buxoro jamoasi murabbiyi Aleksandr Xomyakov ham avgust oyini mag‘lubiyatsiz yakunladi.
Uning qo‘l ostidagi jamoa beshta bahsda uchta g‘alaba va ikki durang qayd etib, barqaror ochko jamg‘arishda davom etdi. Neftchi klubi ustozi Islom Ismoilov ham kuchli to‘rtlikdan joy oldi.
Farg‘onaliklar beshta o‘yinda uchta g‘alaba, bir durang va bir mag‘lubiyat qayd etib, hujumkor futbol namoyish etishda davom etdi. Shunga qaramay, yuz foizlik g‘alaba ko‘rsatkichi va yuqori sermahsullik Temur Kapadzening oyning eng yaxshi murabbiyi bo‘lishini shubhasiz ta’minladi.
One.uz nashri ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu muvaffaqiyat Navbahor jamoasining joriy mavsumdagi bosh maqsadiga erishish yo‘lidagi muhim qadamlaridan biri bo‘ldi. Endilikda muxlislar va mutaxassislar Temur Kapadze boshchiligidagi jamoa ushbu sur’atni saqlab qolgan holda chempionlik unvonini Namanganga qaytara olishini katta qiziqish bilan kuzatmoqdalar.

Профессиональная футбольная лига Узбекистана официально объявила имя лучшего тренера Суперлиги по итогам августа. Об этом сообщает One.uz.
Главный тренер команды «Навбахор» из Намангана Темур Кападзе был признан победителем этой награды за выдающееся руководство в прошлом месяце и серию абсолютных побед. Под его руководством намангцы выиграли все матчи в августе, не потеряв ни одного очка, став единственной командой с таким показателем, и значительно укрепили свою позицию в борьбе за чемпионство.
Показатели Темур Кападзе в августе Тренер «Навбахора» успешно продемонстрировал тактически совершенный и продуктивный футбол со своей командой на протяжении всего месяца. Команда выиграла все пять матчей в августе, достигла стопроцентного результата и набрала все 15 возможных очков.
Этот показатель значительно улучшил положение команды в турнирной таблице. В этих матчах соперники забили 13 голов в ворота команды, тогда как «Навбахор» пропустил только 4 гола с собственных ворот.
Такая эффективность указывает на то, что в команде достигнуто взаимопонимание между атакой и защитой. Намангский клуб не только показал яркий атакующий футбол, но и действовал надёжно в обороне, практически не оставляя шансов соперникам.
Острая конкуренция среди претендентов В этой влиятельной номинации Темур Кападзе столкнулся с серьёзной конкуренцией со стороны трёх других опытных и сильных специалистов чемпионата. В частности, команда «Согдиана» под руководством тренера Улугбека Бакоева одержала четыре победы и потерпела одно поражение в пяти матчах, показав второй лучший результат в лиге.
Их команда забила девять голов в этих матчах. Кроме того, тренер бухарской команды Александр Хомяков также завершил август без поражений.
Под его руководством команда одержала три победы и сыграла две ничьи в пяти матчах, продолжая стабильно набирать очки. Тренер нефтчиевского клуба Ислом Исмаилов также занял сильную четвёртую позицию.
Ферганская команда одержала три победы, одну ничью и одно поражение в пяти матчах, продолжая демонстрировать атакующий футбол. Несмотря на это, показатель стопроцентных побед и высокая продуктивность Темур Кападзе безоговорочно подтвердили его статус лучшего тренера месяца.
Согласно информации One.uz, этот успех стал важным шагом на пути к достижению главной цели команды «Навбахор» в текущем сезоне. В настоящее время болельщики и специалисты с большим интересом наблюдают, сможет ли команда под руководством Темур Кападзе сохранить этот темп и вернуть чемпионский титул в Наманган.