Joby Aviation kompaniyasi Blade Air Mobility’ning havo taksi xizmatini sotib olish bo‘yicha kelishuvga erishdi, deb TechCrunch sayti xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bitim orqali Joby Nyu-York, Mayami va Los-Anjeles kabi yirik shaharlar bo‘ylab Blade Air Mobility’ning yo‘lovchi tashish infratuzilmasini o‘z nazoratiga oladi. Bu esa kompaniyaning shahar ichidagi havo transportini rivojlantirish va kengaytirish strategiyasiga mos keladi.
Kelishuv doirasida Blade Air Mobility’ning to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘lovchi tashish xizmatlari, jumladan Blade Airport va Blade MediMobility xizmatlari Joby nazorati ostida bo‘ladi. Joby bu xarid orqali o‘zining elektr vertikal uchish va qo‘nish texnologiyalarini mavjud infratuzilma bilan birlashtirishni rejalashtirmoqda.
Bitim 2025 yil oxirigacha yakunlanishi kutilmoqda, ammo moliyaviy tafsilotlar hozircha oshkor etilmagan. Mutaxassislar ushbu xaridni Joby’ning havo mobiliteti bozoridagi o‘rnini yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholamoqda.
Bu jarayon shaharlararo va shahardagi havo transportining rivojlanishiga katta ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Joby Aviation приобрела сервис Blade Air Mobility
Компания Joby Aviation достигла соглашения о покупке услуг воздушного такси Blade Air Mobility, сообщает сайт TechCrunch. Об этом сообщает Zamin.uz.
С помощью этой сделки Joby возьмет под контроль инфраструктуру пассажирских перевозок Blade Air Mobility в крупных городах, таких как Нью-Йорк, Майами и Лос-Анджелес. Это соответствует стратегии компании по развитию и расширению городского воздушного транспорта.
В рамках соглашения прямые услуги пассажирских перевозок Blade Air Mobility, включая услуги Blade Airport и Blade MediMobility, будут находиться под контролем Joby. Joby планирует объединить свои технологии электрического вертикального взлета и посадки с существующей инфраструктурой через эту покупку.
Сделка ожидается к завершению до конца 2025 года, однако финансовые детали пока не раскрыты. Эксперты оценивают эту покупку как важный шаг, направленный на дальнейшее укрепление позиций Joby на рынке воздушной мобильности.
Ожидается, что этот процесс окажет значительное влияние на развитие межгородского и городского воздушного транспорта.