Tesla Ilon Mask uchun 29 milliard dollar kompensatsiya taklif qildi
Tesla kompaniyasi aksiyadorlaridan rahbari Ilon Mask uchun 29 milliard dollarlik kompensatsiya paketini tasdiqlash so‘ralmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu summa taxminan 377 trillion so‘mga teng. Ushbu taklif sun’iy intellekt sohasidagi kuchli raqobat fonida ilgari surilmoqda.
Kompaniya Maskni o‘z tarkibida saqlab qolish maqsadida unga katta mukofot berishni rejalashtirgan. Taklif etilayotgan kompensatsiya asosan aksiya opsionlaridan iborat bo‘lib, Ilon Mask ma’lum moliyaviy ko‘rsatkichlarga erishganda ushbu aksiyalarning egalik huquqini oladi.
Tesla rahbariyatining fikricha, Maskning yetakchiligi kompaniyani sun’iy intellekt va robototexnika sohasida global yetakchiga aylantirishda muhim ahamiyatga ega. 2024 yilda rejalashtirilgan oldingi kompensatsiya rejasi sud tomonidan bekor qilingani sababli, kompaniya yangi taklifni tayyorlab, aksiyadorlarga taqdim etmoqda.
Ovoz berish jarayoni yaqin haftalarda o‘tkazilishi kutilmoqda. Ushbu qaror Tesla boshqaruv strategiyasiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Tesla предложила Илону Маску компенсацию в 29 миллиардов долларов
Компания Tesla запрашивает одобрение пакета компенсации в 29 миллиардов долларов для своего акционера Илона Маска. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма составляет примерно 377 триллионов сумов. Это предложение выдвигается на фоне сильной конкуренции в области искусственного интеллекта.
Компания планирует предоставить Маску значительное вознаграждение, чтобы сохранить его в своем составе. Предлагаемая компенсация в основном состоит из опционов на акции, которые Маск получит, когда достигнет определенных финансовых показателей.
По мнению руководства Tesla, лидерство Маска имеет важное значение для превращения компании в глобального лидера в области искусственного интеллекта и робототехники. Поскольку ранее запланированный пакет компенсации на 2024 год был отменен судом, компания готовит новое предложение для акционеров.
Процесс голосования ожидается в ближайшие недели. Это решение может оказать значительное влияние на стратегию управления Tesla.