Yangi texnologiyalar davri boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt sohasidagi yirik kompaniyalar uning rivojlanishini juda tezlashtirdi. Shu sababli, sun’iy intellekt tizimlarining huquqiy maqomi haqida jahon miqyosida keng muhokamalar boshlanmoqda.
Yaqinda Yevropa Ittifoqi komissiyasi tomonidan taqdim etilgan qonun loyihasida sun’iy intellekt tizimlarining mas’uliyati, axloqiy chegaralari va insonlar bilan o‘zaro munosabati batafsil ko‘rib chiqildi. AQShda esa bir qancha startaplar, jumladan “Humane AI” va Ilon Maskga tegishli “xAI” kompaniyalari inson kabi muloqot qila oladigan ilg‘or sun’iy ong ustida ishlamoqda.
Shuningdek, Yaponiya hukumati sun’iy intellekt robotlariga maxsus identifikatsiya raqami berishni rejalashtirmoqda. Bu robotlar jamiyatda mustaqil ravishda ayrim vazifalarni bajarishga qodir bo‘lgani uchun, ularning huquqiy maqomi tartibga solinishi zarur hisoblanmoqda.
Ekspertlar buni yangi sanoat inqilobining bosqichi deb baholamoqda. Xalqaro tashkilotlar esa sun’iy intellektning inson huquqlariga ta’siri hamda ish o‘rinlariga tahdidi haqida dolzarb tadqiqotlar olib bormoqda.
Ushbu jarayonlar texnologik taraqqiyot bilan birga ijtimoiy va huquqiy sohalarda ham muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘lmoqda. Sun’iy intellekt tizimlarining jamiyatdagi roli va ularning huquqiy maqomi kelajakda yanada aniq va mukammal tartibga solinishi kutilmoqda.

Право искусственного интеллекта обсуждается на мировом уровне
Крупные компании в области искусственного интеллекта значительно ускорили его развитие. Поэтому на мировом уровне начались широкие обсуждения правового статуса систем искусственного интеллекта.
Недавно в законопроекте, представленном Европейской комиссией, подробно рассмотрены ответственность систем искусственного интеллекта, этические границы и их взаимодействие с людьми. В США несколько стартапов, включая "Humane AI" и компанию "xAI", принадлежащую Илону Маску, работают над продвинутым искусственным интеллектом, способным общаться как человек.
Кроме того, правительство Японии планирует предоставить искусственным интеллект-роботам специальные идентификационные номера. Поскольку эти роботы способны выполнять некоторые задачи независимо в обществе, их правовой статус считается необходимым для регулирования.
Эксперты оценивают это как этап нового промышленного революции. Международные организации проводят актуальные исследования влияния искусственного интеллекта на права человека и угрозы для рабочих мест.
Эти процессы, наряду с технологическим развитием, также приводят к важным изменениям в социальных и правовых сферах. Ожидается, что роль систем искусственного интеллекта в обществе и их правовой статус будут более четко и совершеннее регулироваться в будущем.