Apple kompaniyasi tarixida yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchinchi milliard iPhone smartfoni muvaffaqiyatli sotildi. Bu yutuqqa erishish uchun kompaniyaga 18 yil kerak bo‘ldi.
Apple bosh direktori Tim Kuk tahlilchilar bilan suhbatda bu haqida ma’lumot berdi. Kompaniya birinchi iPhone modelini 2007 yilda taqdim etgan.
Shu vaqt ichida 2016 yilda birinchi milliardlik sotuv amalga oshirilgan. Tim Kuk o‘sha paytda iPhone’ni dunyo tarixidagi eng muhim va muvaffaqiyatli mahsulotlardan biri deb ta’riflagan.
Ikkinchi milliardlik iPhone sotilishi 2021 yil sentyabr oyida bo‘lgan deb taxmin qilinmoqda. Demak, birinchi milliard smartfon 9 yilda sotilgan bo‘lsa, ikkinchi milliardga erishish uchun 5 yil, uchinchi milliardga esa atigi 4 yil yetgan.
Bu iPhone smartfonlariga bo‘lgan talabning doimiy o‘sib borayotganidan dalolat beradi. Apple yaqinda 2025 yilning uchinchi moliyaviy choragi yakunlari bo‘yicha hisobot e’lon qildi.
Hisobotga ko‘ra, ushbu davrda kompaniya daromadi 94,04 milliard dollarni tashkil etdi. Daromadning asosiy qismi iPhone smartfonlari savdosi hisobiga shakllangan.
Apple’ning dunyo texnologiya bozoridagi nufuzi va innovatsion yondashuvi yana bir bor tasdiqlandi. Kompaniyaning har bir yangi mahsuloti millionlab insonlarning hayotini qulayroq va samaraliroq qilishga xizmat qilmoqda.

Apple достигла третьего миллиарда продаж iPhone
Третий миллиард смартфонов iPhone был успешно продан. Для достижения этой цели компании потребовалось 18 лет.
Генеральный директор Apple Тим Кук сообщил об этом в разговоре с аналитиками. Компания представила первую модель iPhone в 2007 году.
За это время в 2016 году был осуществлен первый миллиардный продаж. Тим Кук тогда охарактеризовал iPhone как один из самых важных и успешных продуктов в истории мира.
Предполагается, что продажа второго миллиарда iPhone произошла в сентябре 2021 года. Таким образом, если первый миллиард смартфонов был продан за 9 лет, то для достижения второго миллиарда потребовалось 5 лет, а для третьего миллиарда всего 4 года.
Это свидетельствует о постоянном росте спроса на смартфоны iPhone. Apple недавно опубликовала отчет по итогам третьего финансового квартала 2025 года.
Согласно отчету, за этот период доход компании составил 94,04 миллиарда долларов. Основная часть дохода была сформирована за счет продаж смартфонов iPhone.
Авторитет Apple на мировом рынке технологий и ее инновационный подход еще раз подтвердились. Каждый новый продукт компании служит для того, чтобы сделать жизнь миллионов людей более удобной и эффективной.
Сегодняшний успех Apple является важным событием не только для компании, но и для всей технологической индустрии, вдохновляя на новые достижения. Новые исторические этапы впереди.