Avstraliyada qurg‘oqchilikda bug‘doy hosili oshdi
Avstraliya dunyodagi eng qurg‘oqchil qit’alardan biri hisoblanadi, ammo so‘nggi yillarda mamlakat fermerlari bug‘doy yetishtirishda katta yutuqlarga erishmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
1980-yillardan beri Avstraliya bug‘doy eksportini ikki barobar oshirdi. Bu muvaffaqiyatning asosiy sabablari qatoriga yer strukturasini yaxshilash, iqlimga mos navlarni ishlab chiqish va suvdan samarali foydalanish imkonini beruvchi yangi texnologiyalar kiradi.
Masalan, G‘arbiy Avstraliyadagi fermer Kertis Libek 2023-yilda so‘nggi ellik yil ichidagi eng kam yomg‘ir yog‘gan mavsumda ham har gektardan bir tonna bug‘doy hosil oldi. Bu esa ilgari “falokat” deb baholangan qurg‘oq ob-havoda katta yutuq sifatida qabul qilinmoqda.
Avstraliya fermerlari tuproqni himoya qilish va unumdorligini oshirish maqsadida “no-till” usuli, ya’ni haydamasdan ekish, chuqur yumshatish, kompost, gips va gil qo‘llash kabi usullarni keng joriy etmoqda. Shu bilan birga, yangi urug‘ navlari, erta ekish va suvdan samarali foydalanishga qaratilgan ilmiy tadqiqotlar bug‘doy yetishtirishni sezilarli darajada yaxshiladi.
Mutaxassislar bu tajribalar boshqa qurg‘oqchil davlatlar uchun ham foydali bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Fermer Kertis Libekning so‘zlariga ko‘ra, “Kamroq yomg‘ir biz uchun muammo emas, balki imkoniyatdir.” Bu yondashuv qurg‘oqchilik sharoitida ham hosildorlikni oshirishga yo‘naltirilgan samarali yechim sifatida qaralmoqda.

В Австралии урожай пшеницы увеличился в условиях засухи
Австралия является одним из самых засушливых континентов в мире, однако в последние годы фермеры страны добиваются значительных успехов в выращивании пшеницы. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 1980-х годов Австралия удвоила экспорт пшеницы. К основным причинам этого успеха относятся улучшение структуры почвы, разработка сортов, адаптированных к климату, и новые технологии, позволяющие эффективно использовать воду.
Например, фермер из Западной Австралии Кертис Либек в 2023 году, в сезоне с наименьшим количеством осадков за последние пятьдесят лет, собрал по тонне пшеницы с гектара. Это считается большим достижением в условиях засушливой погоды, ранее оценивалось как "катастрофа".
Австралийские фермеры широко внедряют методы, такие как "no-till" (без вспашки), глубокое рыхление, использование компоста, гипса и глины, с целью защиты почвы и повышения её плодородия. В то же время новые сорта семян, ранние посевы и научные исследования, направленные на эффективное использование воды, значительно улучшили процесс выращивания пшеницы.
Эксперты подчеркивают, что этот опыт может быть полезен и для других засушливых стран. По словам фермера Кертиса Либека, "Меньше дождя для нас не проблема, а возможность." Этот подход рассматривается как эффективное решение для повышения урожайности даже в условиях засухи.