Florida shtatidagi sud hay’ati Tesla kompaniyasini autopilot tizimi bilan bog‘liq avtohalokat ishi bo‘yicha qisman aybdor deb topdi va 200 million dollar miqdorida tovon puli to‘lashga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch.com sayti xabar berdi. Mazkur da’vo 2019 yilda yuz bergan avtohalokatga oid bo‘lib, Tesla avtomobili autopilot rejimida harakatlanayotganda yo‘ldagi to‘siqqa urilgan va natijada haydovchi halok bo‘lgan.
Sud hay’ati Tesla kompaniyasi autopilot tizimining chegaralari haqida yetarlicha ma’lumot bermaganligi va xavfsizlik choralarini to‘liq ta’minlamaganligi uchun javobgarlikni qisman o‘z zimmasiga olishi kerak, deb hisoblamoqda. Tesla esa ushbu holatda haydovchining e’tiborsizligi va tizimdan noto‘g‘ri foydalanishni asos qilib keltirib, aybni rad etdi.
Sud hay’ati jabrlanuvchining oilasiga 8 million dollar, jabrlanuvchining o‘ziga esa 192 million dollar tovon puli to‘lashni belgiladi. Ushbu qaror Tesla kompaniyasining autopilot texnologiyasi sohasida huquqiy jihatdan muhim precedenti sifatida e’tirof etilmoqda.
Bu holat avtomobilsozlik va sun’iy intellekt sohalarida xavfsizlik masalalariga bo‘lgan e’tiborni yanada oshirishga xizmat qiladi.

Судья во Флориде частично признал автопилот Tesla виновным
Суд в штате Флорида признал компанию Tesla частично виновной в деле о ДТП, связанном с системой автопилота, и решил выплатить компенсацию в размере 200 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает сайт TechCrunch.com. Данный иск касается ДТП, произошедшего в 2019 году, когда автомобиль Tesla, движущийся в режиме автопилота, врезался в препятствие на дороге, в результате чего водитель погиб.
Суд считает, что компания Tesla должна частично нести ответственность за то, что не предоставила достаточной информации о границах системы автопилота и не обеспечила полные меры безопасности. Tesla же, в свою очередь, отвергла вину, ссылаясь на невнимательность водителя и неправильное использование системы.
Суд назначил выплату 8 миллионов долларов семье пострадавшего и 192 миллиона долларов самому пострадавшему. Это решение признается юридически важным прецедентом для технологии автопилота компании Tesla.
Этот случай способствует повышению внимания к вопросам безопасности в автомобильной и области искусственного интеллекта.