Meta yangi bilaguzuk bilan kompyuterni boshqaradi
Meta kompaniyasi inson harakatlari va kompyuter boshqaruvini yangi darajaga olib chiqmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Meta’ning Reality Labs bo‘limi inson mushaklarining elektr signallarini aniqlab, ularni kompyuter buyruqlariga aylantiruvchi innovatsion bilaguzukni taqdim etdi. Ushbu qurilma foydalanuvchining bilagidagi mushaklardan keladigan signallarni o‘qib, bevosita kompyuterga uzatadi.
Bu yuqori texnologiyali bilaguzuk Meta kompaniyasining “Metaverse” loyihasidan keyingi eng yirik innovatsion mahsuloti hisoblanadi. Qurilma Bluetooth orqali ulanib, qo‘l harakatlari asosida matn yozish, kompyuterni masofadan boshqarish imkonini beradi.
Bilaguzuk foydalanuvchi qo‘lining harakatlarini real vaqt rejimida kompyuter matniga aylantira oladi. Tajribalar natijasida qurilma daqiqasiga 20,9 so‘z yozish tezligini ko‘rsatdi.
Garchi yozish biroz sekinroq bo‘lsa-da, bu texnologiyaning imkoniyatlari juda keng. Ushbu qurilma ayniqsa harakatlanish yoki og‘zaki ifoda cheklangan shaxslar uchun katta foyda keltiradi.
Shuningdek, bir vaqtning o‘zida bir nechta monitor bilan ishlaydiganlar uchun ham qulaylik yaratadi. Qo‘l harakatlarini tiklay olmagan odamlar uchun bu yangi aloqa vositasiga aylanishi mumkin.
Meta kompaniyasining ushbu yangiliklari inson va texnologiya o‘rtasidagi aloqani yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Meta управляет компьютером с помощью нового браслета
Компания Meta выводит человеческие движения и управление компьютером на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отдел Reality Labs компании Meta представил инновационный браслет, который определяет электрические сигналы мышц человека и преобразует их в команды для компьютера. Устройство считывает сигналы, поступающие от мышц на запястье пользователя, и передает их непосредственно на компьютер.
Этот высокотехнологичный браслет является крупнейшим инновационным продуктом компании Meta после проекта "Метавселенная". Устройство подключается по Bluetooth и позволяет вводить текст на основе движений рук, а также управлять компьютером на расстоянии.
Браслет может преобразовывать движения руки пользователя в текст в реальном времени. В результате экспериментов устройство показало скорость набора текста 20,9 слов в минуту.
Хотя набор текста немного медленнее, возможности этой технологии очень широки. Это устройство особенно полезно для людей с ограниченными возможностями движения или устной речи.
Кроме того, оно создает удобство для тех, кто работает с несколькими мониторами одновременно. Для людей, которые не могут восстанавливать движения рук, это может стать новым средством общения.