Buyuk Britaniyada urush postlari yoshlar uchun cheklandi
Buyuk Britaniyada kuchga kirgan Online Safety Act qonuni sababli X (Twitter) va Reddit platformalarida G‘azo va Ukraina urushi haqidagi ayrim postlar yoshni tasdiqlamagan foydalanuvchilar uchun vaqtincha cheklangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun yoshlarni zararli kontentdan himoya qilishga qaratilgan bo‘lsa-da, uning haddan tashqari ehtiyotkorlik bilan qo‘llanilishi oqibatida muhokamaga loyiq bo‘lgan kontentlar ham bloklanmoqda. Masalan, G‘azoda vayronalar orasida yaqinlarini qidirayotgan insonlar aks etgan videolar yoki Ukrainada urib tushirilgan dron tasvirlari kabi postlar hech qanday shafqatsiz yoki zo‘ravon sahnalarni ko‘rsatmasligi bilan birga bloklanmoqda.
Reddit platformasida esa Ukraina mojarosi, G‘azo urushi va tibbiyot mavzulariga oid sahifalarni ko‘rish uchun ham yoshni tasdiqlash talab qilinmoqda. Hatto bolalarga qarshi zo‘ravonlik haqida parlamentda aytilgan nutqlar ham cheklovga uchragan.
Mutaxassislar ushbu qonun noto‘g‘ri qo‘llanilsa, so‘z erkinligiga zarar yetkazishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Shuningdek, X platformasi egasi Ilon Mask qonunni keskin tanqid qilib, uni “xalqni bostirish vositasi” deb atagan.
Bu holat internetda erkin fikr almashishga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud.

В Великобритании военные посты были закрыты для молодежи
В Великобритании, в связи с вступлением в силу Закона о безопасности в интернете, некоторые посты о войне в Газе и Украине на платформах X (Twitter) и Reddit временно ограничены для пользователей, не подтвердивших свой возраст. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя этот закон направлен на защиту молодежи от вредного контента, его чрезмерная осторожность приводит к блокировке контента, который заслуживает обсуждения. Например, посты с видео людей, ищущих своих близких среди руин в Газе, или изображения сбитых дронов в Украине блокируются, несмотря на то, что они не показывают жестоких или насильственных сцен.
На платформе Reddit также требуется подтверждение возраста для просмотра страниц, связанных с конфликтом в Украине, войной в Газе и медицинскими темами. Даже выступления в парламенте, касающиеся насилия против детей, подверглись ограничениям.
Эксперты подчеркивают, что неправильное применение этого закона может нанести вред свободе слова. Кроме того, владелец платформы X Илон Маск резко раскритиковал закон, назвав его "инструментом подавления народа".
Существуют предупреждения о том, что такая ситуация может негативно сказаться на свободе обмена мнениями в интернете.