Apple kompaniyasi Xitoydagi ijtimoiy tarmoq Weibo’da Samsungning yangi buklama smartfonini reklama qilgan videorolikni o‘zining rasmiy sahifasida tasodifan joylashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat qisqa vaqt ichida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Apple vakillari bu xatolik texnik muammo tufayli yuz berganini ma’lum qildi.
Kompaniya vakili shunday dedi: “AppleSupport faqat Apple mahsulotlari bilan bog‘liq kontentni e’lon qiladi. Ushbu vaziyat qanday yuzaga kelganini aniqlash uchun Weibo bilan birga ish olib bormoqdamiz.” Qiziq tomoni shundaki, Samsung smartfoni aks etgan videoga yozilgan matnda Apple mahsulotlaridagi ota-ona nazorati funksiyasi haqida ma’lumot berilgan edi.
Unda farzandlarning App Store orqali yuklab olish va xarid qilish so‘rovlarini ota-onalar nazorat qilishi mumkinligi ta’kidlangan. Ushbu post tez orada foydalanuvchilar orasida keng tarqaldi va turli hazillarga sabab bo‘ldi.
Ba’zi kuzatuvchilar bu xatoni Apple yozgi stajyorni ishga olgani bilan bog‘lab, uni tanqid qildi. Ushbu voqea texnologik kompaniyalarda ham inson omili tufayli xatolar yuz berishini yana bir bor tasdiqladi.
Apple esa bunday holatlarning oldini olish uchun platformalar nazoratini yanada kuchaytirishga majbur bo‘lishi mumkin.

На официальной странице Apple было размещено рекламное видео Samsung
Компания Apple случайно разместила на своей официальной странице видеоролик с рекламой нового складного смартфона Samsung в китайской социальной сети Weibo. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот случай вызвал широкие обсуждения за короткое время. Представители Apple сообщили, что эта ошибка произошла из-за технической проблемы.
Представитель компании сказал: “AppleSupport публикует только контент, связанный с продуктами Apple. Мы работаем с Weibo, чтобы выяснить, как возникла эта ситуация.” Интересно, что в тексте, написанном к видео с смартфоном Samsung, была информация о функции родительского контроля в продуктах Apple.
В нем подчеркивалось, что родители могут контролировать запросы детей на загрузку и покупки через App Store. Этот пост быстро распространился среди пользователей и стал причиной различных шуток.
Некоторые наблюдатели связали эту ошибку с тем, что Apple наняла летнего стажера, и раскритиковали компанию. Этот инцидент еще раз подтвердил, что в технологических компаниях ошибки также могут происходить из-за человеческого фактора.