Tinch okeanida "Islandiya-9" nomli mustaqil orol davlati tashkil etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davlatning asosiy o‘ziga xosligi shundaki, unda an’anaviy hukumat yo‘q va barcha davlat boshqaruvi sun’iy intellekt orqali amalga oshiriladi. Loyiha xalqaro olimlar va tadbirkorlar jamoasi rahbari doktor Amal Chang boshchiligida ishlab chiqilgan.
Aholisi besh ming kishidan iborat bo‘lgan orolda barcha muhim qarorlar AEGIS deb nomlangan intellektual tizim tomonidan qabul qilinadi. Ushbu tizim real vaqt rejimida iqtisodiy va ekologik ma’lumotlarni tahlil qiladi hamda aholi o‘rtasida raqamli so‘rovlar o‘tkazib, shunga muvofiq qarorlar qabul qiladi.
Masalan, tizim tibbiyot va ta’lim sohalarida resurslarni taqsimlash, iqtisodiy qarorlarning samaradorligini baholash hamda ekologik xavflarni oldindan aniqlash kabi vazifalarni bajaradi. Doktor Amal Changning ta’kidlashicha, AEGIS inson huquqlari hamda aholining madaniy va axloqiy me’yorlarini hisobga oladi.
Ushbu model siyosiy beqarorlik va global muammolarni kamaytirishga yordam beradi. Mutaxassislar ushbu tizimni boshqa shahar va mintaqalarga joriy etish imkoniyatlarini o‘rganmoqda.
Biroq inson huquqlari va texnologiya o‘rtasidagi muvozanatni saqlash muhim hisoblanadi. Loyiha BMT va Yevropa Ittifoqi kabi xalqaro tashkilotlarning e’tiborini tortgan bo‘lib, yaqin ikki yil ichida AEGIS tizimining samaradorligi baholanadi va keyinchalik uni global miqyosda qo‘llash rejalashtirilmoqda.

В Исландии внедрено управление с помощью искусственного интеллекта
В Тихом океане было создано независимое островное государство под названием "Исландия-9". Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная особенность этого государства заключается в том, что в нем нет традиционного правительства, и все государственное управление осуществляется через искусственный интеллект. Проект разработан под руководством доктора Амала Чанга, возглавляющего команду международных ученых и предпринимателей.
На острове, население которого составляет пять тысяч человек, все важные решения принимаются интеллектуальной системой, называемой AEGIS. Эта система анализирует экономические и экологические данные в реальном времени и проводит цифровые опросы среди населения, принимая решения на основе полученных данных.
Например, система выполняет задачи по распределению ресурсов в области медицины и образования, оценке эффективности экономических решений и предварительному выявлению экологических рисков. Доктор Амал Чанг подчеркивает, что AEGIS учитывает права человека, а также культурные и моральные нормы населения.
Эта модель поможет снизить политическую нестабильность и глобальные проблемы. Специалисты изучают возможности внедрения этой системы в другие города и регионы.
Однако важно сохранить баланс между правами человека и технологиями. Проект привлек внимание международных организаций, таких как ООН и Европейский Союз, и в течение ближайших двух лет будет оценена эффективность системы AEGIS, после чего планируется ее применение на глобальном уровне.