Tramp yarimo‘tkazgichlarga yangi bojlar joriy qiladi
Donald Tramp yaqinda yarimo‘tkazgichlar va chiplar importiga yangi bojlar joriy etilishini e’lon qilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch.com sayti xabar berdi. Trampning ta’kidlashicha, ushbu chora AQShda yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni rivojlantirish va xorijiy raqobatchilardan iqtisodiy himoyani kuchaytirish maqsadida amalga oshiriladi.
U qaysi davlatlar yoki kompaniyalar boj solinishini aniq ko‘rsatmagan, ammo manbalarga ko‘ra, bu asosan Xitoy va Janubiy Koreya kabi mamlakatlardan keladigan importga taalluqlidir. Tramp bu rejalarni prezidentlikka qaytish kampaniyasi doirasida taqdim etmoqda va AQShning texnologik mustaqilligini tiklash zarurligini ta’kidlamoqda.
Sanoat tahlilchilari yangi bojlarning elektron qurilmalar va iste’mol mahsulotlari narxlariga ta’sir qilish ehtimoli mavjudligini bildirgan. Shuningdek, yangi tariflar AQShning xalqaro savdo aloqalarida ham sezilarli o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin.

Трамп вводит новые пошлины на полупроводники
Дональд Трамп недавно ожидается, что объявит о введении новых пошлин на импорт полупроводников и чипов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает сайт TechCrunch.com. По словам Трампа, эта мера будет осуществлена с целью развития высокотехнологичного производства в США и усиления экономической защиты от иностранных конкурентов.
Он не уточнил, какие страны или компании будут обложены пошлинами, однако, по данным источников, это в основном касается импорта из таких стран, как Китай и Южная Корея. Трамп представляет эти планы в рамках своей предвыборной кампании на пост президента и подчеркивает необходимость восстановления технологической независимости США.
Аналитики отрасли сообщили о возможности влияния новых пошлин на цены электронных устройств и потребительских товаров. Кроме того, новые тарифы могут привести к значительным изменениям в международной торговле США.