O‘zbekiston Raqobatni muhofaza qilish qo‘mitasi “Uzum Market” MChJ XKning murojaati asosida “YandexGo UB” MChJga nisbatan raqobat qonunchiligi buzilishi alomatlari bo‘yicha ish qo‘zg‘atdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tekshiruv jarayonida “Yandex Market” reklamasida “Uzum Market” brendi bilan chalg‘ituvchi belgilar mavjudligi aniqlangan. Xususan, reklamada aktrisaning binafsha rangli libosi, ilk kadrlar va uzum belgisi “Uzum Market” oldingi videolariga o‘xshashligi qayd etildi.
Bundan tashqari, bosh qahramonning “A, bu marketmi?!” degan savoli tomoshabinlarda “Uzum Market” haqidagi taassurotni kuchaytirgan, aktrisaning “yo‘q, bu boshqa market” degan javobi esa “Yandex Market” ustunligiga ishora qilgan. Qo‘mita ushbu holatni “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunning 21-moddasi doirasida noto‘g‘ri taqqoslash deb baholadi.
Biroq “Uzum Market” tomonidan moddiy zarar yetkazilgani haqida aniq iqtisodiy dalillar taqdim etilmagani sababli, holat past iqtisodiy ta’sirga ega deb topildi va jarima qo‘yilmadi. Shunga qaramay, “YandexGo UB” kompaniyasiga reklama roligini ommaviy axborot vositalaridan bir oy ichida olib tashlash, shuningdek, 14-avgustga qadar Qo‘mitaga tegishli hujjatlarni taqdim etish majburiyati yuklandi.

В рекламе YandexGo был запрещен знак Uzum Market
Комитет по защите конкуренции Узбекистана на основании обращения ООО «Uzum Market» возбудил дело по признакам нарушения законодательства о конкуренции в отношении ООО «YandexGo UB». Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе проверки было установлено наличие вводящих в заблуждение знаков с брендом «Uzum Market» в рекламе «Yandex Market». В частности, было отмечено, что фиолетовое платье актрисы, первые кадры и знак винограда напоминают предыдущие видео «Uzum Market».
Кроме того, вопрос главного героя «А, это маркет?!» усилил впечатление зрителей о «Uzum Market», а ответ актрисы «нет, это другой маркет» намекал на преимущество «Yandex Market». Комитет оценил данную ситуацию как неправильное сравнение в рамках статьи 21 Закона о конкуренции.
Однако, поскольку не были представлены четкие экономические доказательства о причинении материального ущерба со стороны «Uzum Market», ситуация была признана имеющей низкое экономическое воздействие, и штраф наложен не был. Тем не менее, компании «YandexGo UB» было предписано в течение месяца удалить рекламный ролик из средств массовой информации, а также предоставить соответствующие документы в Комитет до 14 августа.