Google kompaniyasi o‘zining sun’iy intellekt asosidagi qidiruv funksiyasi veb-saytlar trafikini kamaytirmoqda degan iddaolarni rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
TechCrunch sayti bergan ma’lumotga ko‘ra, AI qidiruv natijalari foydalanuvchilarga ma’lumotni tez va aniq taqdim etsa-da, bu holat saytga kirishlar sonining sezilarli darajada pasayishiga olib kelmayapti. Google vakillari ta’kidlaganidek, AI funksiyasi savollarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob berishga mo‘ljallangan bo‘lsa-da, kompaniya foydalanuvchilarni foydali va ishonchli manbalarga yo‘naltirishni davom ettirmoqda.
Hozirda ushbu funksiya sinov bosqichida bo‘lib, uning ta’siri muntazam ravishda tahlil qilinmoqda. Ba’zi nashrlar va kontent yaratuvchilari AI javoblari tufayli saytlariga trafik kamayganini bildirayotgan bo‘lsa-da, Google buning statistik jihatdan ahamiyatli emasligini qayd etmoqda.

Google AI не снижает трафик сайта
Компания Google опровергла утверждения о том, что ее поисковая функция на основе искусственного интеллекта снижает трафик веб-сайтов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной TechCrunch, хотя результаты поиска с использованием ИИ предоставляют пользователям информацию быстро и точно, это не приводит к значительному снижению числа посещений сайта. Как отметили представители Google, хотя функция ИИ предназначена для прямого ответа на вопросы, компания продолжает направлять пользователей к полезным и надежным источникам.
В настоящее время эта функция находится на стадии тестирования, и ее влияние регулярно анализируется. Хотя некоторые издания и создатели контента сообщают о снижении трафика на свои сайты из-за ответов ИИ, Google отмечает, что это не имеет статистического значения.
Компания активно работает над дальнейшим совершенствованием поисковой системы ИИ, учитывая интересы пользователей и владельцев сайтов