Ish beruvchilar uchun mehnat shartnomalari elektron bo‘ladi
O‘zbekiston Prezidenti “Mehnat munosabatlari va kasbga tayyorlash tizimini takomillashtirish hamda ish beruvchilarni rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonni imzoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga muvofiq, 2025 yil 1 sentyabrdan boshlab xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi va qurilish sohalarida faoliyat yurituvchi, xodimlar soni 50 nafargacha bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar Yagona milliy mehnat tizimida Face ID orqali elektron mehnat shartnomalarini tuzish va bekor qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, davlat mehnat inspektorlari tomonidan o‘tkaziladigan tekshiruvlar haqida vakolatli organni oldindan xabardor qilish tartibi bekor qilindi.
“Xavfni tahlil qilish” tizimi orqali aniqlangan holatlar bo‘yicha tekshiruv boshlanishidan oldin tadbirkorni 10 ish kuni davomida ogohlantirish talabi endilikda mehnat inspeksiyasi tekshiruvlariga taalluqli emas. Ushbu o‘zgarishlar mehnat munosabatlarini yanada soddalashtirish va ish beruvchilar faoliyatini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, elektron shartnoma tizimining joriy etilishi mehnat shartnomalarini rasmiylashtirish jarayonini tezlashtiradi hamda raqamli texnologiyalarni keng joriy etish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi. Yangi tartiblar ish beruvchilar va xodimlar o‘rtasidagi munosabatlarni yanada ochiq va shaffof qilishga xizmat qiladi.

Трудовые договоры для работодателей будут электронными
Президент Узбекистана подписал указ о "Дополнительных мерах по совершенствованию трудовых отношений и системы подготовки кадров, а также по стимулированию работодателей". Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому указу, с 1 сентября 2025 года хозяйствующие субъекты, работающие в сферах услуг, сельского хозяйства и строительства, численностью до 50 сотрудников, смогут заключать и расторгать электронные трудовые договоры через Face ID в Единой национальной системе труда. Кроме того, отменен порядок предварительного уведомления уполномоченного органа о проверках, проводимых государственными трудовыми инспекторами.
Требование о предупреждении предпринимателя за 10 рабочих дней до начала проверки по случаям, выявленным через систему "Анализ рисков", больше не относится к проверкам трудовой инспекции. Эти изменения направлены на дальнейшее упрощение трудовых отношений и стимулирование деятельности работодателей.
Внедрение системы электронных договоров также ускорит процесс оформления трудовых договоров и станет важным шагом на пути широкого внедрения цифровых технологий. Новые правила будут способствовать более открытым и прозрачным отношениям между работодателями и сотрудниками.