Pinterest bosh direktori Bill Reddy ta’kidlaganidek, sun’iy intellekt asosida to‘liq avtonom onlayn xarid qilish tizimi ya’ni “agentic shopping” hali rivojlanish bosqichida bo‘lib, uning keng joriy etilishiga hali ancha vaqt kerak. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu texnologiya nafaqat mahsulot tavsiyalarini berish, balki xarid jarayonining barcha bosqichlarini – qidirish, tanlash, to‘lov va yetkazib berishni mustaqil boshqarishni o‘z ichiga oladi. Hozirgi kunda sun’iy intellekt xarid jarayonida yordamchi vosita sifatida samarali ishlamoqda, ammo to‘liq avtonom tizimni yaratish uchun texnik muammolar va ishonchlilik masalalari hal qilinishi zarur.
Pinterest hozirda sun’iy intellektni foydalanuvchilarga ilhom berish va mahsulot tavsiyalarini yaxshilash uchun qo‘llamoqda. Shuningdek, avtonom savdo tizimlarining keng tarqalishi uchun foydalanuvchilar ishonchi, huquqiy asoslar hamda xavfsizlik standartlarini mustahkamlash muhim ekanligini ta’kidladi.

На основе искусственного интеллекта разрабатывается автономная система покупок
Как отметил генеральный директор Pinterest Билл Редди, полностью автономная онлайн-система покупок на основе искусственного интеллекта, то есть "агентные покупки", все еще находится на стадии развития, и для ее широкого внедрения потребуется еще много времени. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта технология включает не только предоставление рекомендаций по продуктам, но и независимое управление всеми этапами процесса покупки – поиском, выбором, оплатой и доставкой. В настоящее время искусственный интеллект эффективно работает в качестве вспомогательного инструмента в процессе покупок, однако для создания полностью автономной системы необходимо решить технические проблемы и вопросы надежности.
В настоящее время Pinterest использует искусственный интеллект для вдохновения пользователей и улучшения рекомендаций по продуктам. Также было подчеркнуто, что для широкого распространения автономных торговых систем важны доверие пользователей, правовые основы и укрепление стандартов безопасности.
После успешной реализации этих процессов ожидается открытие новых возможностей в области онлайн-торговли