Taniqli tadbirkor va SpaceX hamda Tesla kompaniyalari asoschisi Ilon Mask Wikipedia onlayn ensiklopediyasini keskin tanqid qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, hozirgi kunda Wikipedia ishonchli manba sifatida qabul qilinishi mumkin emas. Maskning ta’kidlashicha, platformaning tahrir siyosati juda chap tomonlama va nigilistik ruhda shakllangan, bu esa axborotning betarafligini buzadi.
U ma’lumot berishda ayrim g‘oyalar va siyosiy qarashlar ustuvor bo‘lib, bu ensiklopediyaning haqqoniyligini so‘roq ostiga qo‘yadi. Qiziqarli tomoni shundaki, Wikipedia asoschilaridan biri Larri Senger ham Ilon Maskning fikrini qo‘llab-quvvatladi.
Senger so‘nggi yillarda ko‘plab foydalanuvchilar Wikipedia ga ishonchini yo‘qotganini, shuningdek, ensiklopediyada haqiqiy xolislikni saqlash borasida muammolar mavjudligini aytdi. Tahlilchilarning fikricha, Wikipedia dunyodagi eng mashhur onlayn ma’lumot manbalaridan biri bo‘lsa-da, uning kontentiga har kim tahrir kiritishi mumkinligi sababli ba’zi paytlarda subyektiv yondashuvlar paydo bo‘ladi.
Bu holat o‘quvchilarni axborotni tanqidiy ko‘z bilan baholashga undaydi. Shuning uchun ma’lumotlarni bir nechta manbadan tekshirish muhim hisoblanadi.
Wikipedia ko‘plab foydali ma’lumotlarni taqdim etsa-da, uning har doim ham mukammal va to‘liq ishonchli emasligini yodda tutish zarur.

Илон Маск раскритиковал надежность Википедии
Известный предприниматель и основатель компаний SpaceX и Tesla Илон Маск резко раскритиковал онлайн-энциклопедию Wikipedia. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, в настоящее время Wikipedia не может считаться надежным источником. Маск подчеркивает, что редакционная политика платформы сформирована с явным уклоном влево и в нигилистическом духе, что нарушает нейтральность информации.
При предоставлении информации некоторые идеи и политические взгляды становятся приоритетными, что ставит под сомнение объективность этой энциклопедии. Интересно, что один из основателей Wikipedia Ларри Сэнджер также поддержал мнение Илона Маска.
Сэнджер отметил, что в последние годы многие пользователи потеряли доверие к Wikipedia, а также существуют проблемы с сохранением истинной беспристрастности в энциклопедии. По мнению аналитиков, хотя Wikipedia является одним из самых популярных онлайн-источников информации в мире, из-за того, что любой может редактировать ее контент, иногда возникают субъективные подходы.
Эта ситуация побуждает читателей критически оценивать информацию. Поэтому важно проверять данные из нескольких источников.
Хотя Wikipedia предоставляет множество полезной информации, необходимо помнить, что она не всегда является совершенной и полностью надежной