Sun’iy intellekt sohasidagi Perplexity startapi Google Chrome brauzerini 34,5 milliard dollarga sotib olish taklifini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya bu qarorni foydalanuvchi xavfsizligini yaxshilash va ochiq internetni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qabul qilganini ma’lum qildi. Hozircha Google Chrome’ni sotish rejalari haqida hech qanday rasmiy bayonot berilmagan.
Chrome dunyo bo‘yicha uch milliarddan ortiq foydalanuvchiga ega bo‘lib, eng ommabop brauzer sifatida tanilgan. Perplexity bitim amalga oshganda, Google qidiruv tizimi Chrome brauzerida standart bo‘lib qolishini, ammo foydalanuvchilarga o‘z sozlamalarini erkin o‘zgartirish imkoniyati berilishini ta’kidladi.
Shuningdek, kompaniya Chromium platformasini, u Chrome va boshqa brauzerlarni qo‘llab-quvvatlaydi, rivojlantirishni davom ettirish niyatida ekanligini bildirdi. Mutaxassislar Perplexity taklifini Chrome brauzerining haqiqiy qiymatidan past deb baholamoqda.
Ba’zilari esa bu taklifni e’tibor qozonish uchun qilingan taktika deb hisoblamoqda. Perplexity yaqinda Comet nomli sun’iy intellekt bilan quvvatlangan yangi brauzerini ishga tushirdi.

Perplexity предложила купить Google Chrome
Стартап Perplexity в области искусственного интеллекта предложил купить браузер Google Chrome за 34,5 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания заявила, что это решение было принято с целью улучшения безопасности пользователей и поддержки открытого интернета. На данный момент не было никаких официальных заявлений о планах по продаже Google Chrome.
Chrome имеет более трех миллиардов пользователей по всему миру и известен как самый популярный браузер. Perplexity отметила, что если сделка состоится, поисковая система Google останется стандартной в браузере Chrome, однако пользователям будет предоставлена возможность свободно изменять свои настройки.
Кроме того, компания заявила о намерении продолжать развитие платформы Chromium, которая поддерживает Chrome и другие браузеры. Эксперты оценивают предложение Perplexity как ниже реальной стоимости браузера Chrome.
Некоторые считают это предложение тактикой для привлечения внимания. Perplexity недавно запустила новый браузер под названием Comet, основанный на искусственном интеллекте.