Roskomnadzor Telegram va WhatsApp qo‘ng‘iroqlarini cheklaydi
Rossiyaning aloqa sohasidagi nazorat organi Roskomnadzor Telegram va WhatsApp messenjerlaridagi qo‘ng‘iroqlar funksiyasiga qisman cheklovlar joriy etilishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
WhatsApp Meta kompaniyasiga tegishli bo‘lib, u Rossiya Federatsiyasida ekstremistik tashkilot sifatida tan olingan va faoliyati taqiqlangan. Bu haqda Pravilamag xabar berdi.
Idora vakillarining bildirishicha, bunday choralar jinoyatchilik faoliyatiga qarshi kurashish maqsadida amalga oshirilmoqda. So‘nggi kunlarda messenjer foydalanuvchilari qo‘ng‘iroqlar ishlashida muammolar kuzatilayotgani haqida ko‘plab shikoyatlar bildirildi.
12 avgust kuni nosozliklarni monitoring qiluvchi maxsus xizmatlar o‘n mingdan ortiq murojaatni qayd etdi. Roskomnadzor ushbu cheklovlar vaqtinchalik ekanligini, ammo foydalanuvchilarga noqulayliklar yuzaga kelishi mumkinligini ma’lum qildi.
Shuningdek, idora mas’ullari vaziyatni diqqat bilan nazorat qilib borayotganini ta’kidlashdi. Foydalanuvchilardan sabr va tushunish so‘ralmoqda.
Ushbu cheklovlar jinoyatchilik faoliyatini kamaytirish va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida qo‘llanmoqda.

Роскомнадзор ограничивает звонки в Telegram и WhatsApp
Контрольный орган в области связи России Роскомнадзор сообщил о частичном введении ограничений на функцию звонков в мессенджерах Telegram и WhatsApp. Об этом сообщает Zamin.uz.
WhatsApp принадлежит компании Meta, которая признана экстремистской организацией в Российской Федерации, и ее деятельность запрещена. Об этом сообщает Pravilamag.
По словам представителей ведомства, такие меры принимаются с целью борьбы с преступной деятельностью. В последние дни поступило множество жалоб от пользователей мессенджера на проблемы с работой звонков.
12 августа службы, занимающиеся мониторингом неисправностей, зафиксировали более десяти тысяч обращений. Роскомнадзор сообщил, что эти ограничения временные, однако пользователи могут столкнуться с неудобствами.
Также представители ведомства подчеркнули, что внимательно следят за ситуацией. Пользователей просят о терпении и понимании.