Meksikaning shimolidagi Monterrey shahrida sun’iy intellektga ega noyob robot-it ko‘chalarda yurib, odamlarni hayvonlarga mehribon bo‘lishga chaqirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Peopletalk xabariga ko‘ra, Valdog nomli ushbu robot hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik muammosiga jamoatchilik e’tiborini qaratish maqsadida yaratilgan. Loyiha muallifi, Monterreylik federal senator Valdo Fernandes, robot uchun o‘z shaxsiy mablag‘idan to‘rt ming dollardan ortiq mablag‘ sarflagan.
Shuningdek, u sun’iy intellektli itga o‘z nomini bergan. Valdog masofadan boshqariladi va unga doimiy kuzatuvchi hamroh bo‘lishi talab etiladi.
Robot-it shahar ko‘chalarida nafaqat yurib, atrofdagi axlatlarni qayd etadi, balki qarovsiz yurgan boshqa itlarni ham ro‘yxatga oladi. Fernandesning so‘zlariga ko‘ra, Valdogning ish jadvali juda band: u maktablar, maydonlar va turli mahallalarga tashrif buyuradi, shuningdek, fuqarolar bilan ko‘plab suratga tushadi.
Mutaxassislar fikricha, bunday robot-itlar kelajakda tabiiy ofatlardan so‘ng qidiruv-qutqaruv ishlarida keng qo‘llanilishi mumkin. AQSh hukumati ham Meksika bilan chegara hududlarini nazorat qilish uchun shunga o‘xshash qurilmalar ustida ish olib bormoqda.

В Монтеррее робот-собака пропагандирует любовь к животным
В мексиканском городе Монтеррей на севере страны уникальный робот-собака с искусственным интеллектом ходит по улицам и призывает людей быть добрее к животным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Peopletalk, робот по имени Валдог создан с целью привлечь внимание общественности к проблеме жестокого обращения с животными. Автор проекта, федеральный сенатор из Монтеррея Вальдо Фернандес, потратил на робота более четырёх тысяч долларов из собственных средств.
Кроме того, он дал искусственному интеллекту имя Валдог. Роботом-собакой управляют дистанционно, и ему требуется постоянное сопровождение наблюдателя.
Робот-собака не только ходит по городским улицам и фиксирует окружающий мусор, но и регистрирует безнадзорных собак. По словам Фернандеса, график работы Валдога очень насыщенный: он посещает школы, площади и различные районы, а также часто фотографируется с жителями.
По мнению специалистов, такие роботы-собаки в будущем могут широко применяться в поисково-спасательных работах после природных катастроф. Правительство США также работает над подобными устройствами для контроля приграничных территорий с Мексикой.