AQSh hukumati Intelda ulush sotib olishni ko‘rib chiqmoqda
AQSh hukumati Intel kompaniyasida ulush sotib olish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch sayti ma’lumot berdi. Ushbu tashabbus mamlakatda chip ishlab chiqarishni rivojlantirish va texnologiya xavfsizligini ta’minlash maqsadida amalga oshirilishi mumkin.
Manbalarning bildirishicha, muzokaralar hozircha dastlabki bosqichda bo‘lib, yakuniy qaror qabul qilinmagan. Shunga qaramay, davlatning Intel kompaniyasida ulushga ega bo‘lishi qo‘shimcha moliyalashtirishni ta’minlab, ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga yordam berishi mumkin.
So‘nggi yillarda AQSh hukumati mahalliy chip sanoatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Ayniqsa, Xitoy bilan texnologiya sohasidagi raqobat kuchaygan bir vaqtda bu jarayon muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu qadam mamlakatning texnologik mustaqilligini oshirish va bozor raqobatbardoshligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Shuningdek, chip sanoatiga davlat tomonidan ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlash sanoatning global maydondagi o‘rnini mustahkamlashga yordam beradi.
Hozirgi paytda Intel kompaniyasi ham o‘z ishlab chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish va yangi texnologiyalarni joriy etish ustida faol ishlamoqda. Ushbu hamkorlik kelajakda AQShning texnologik salohiyatini yanada oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Правительство США рассматривает возможность покупки доли в Intel
Об этом сообщил сайт TechCrunch. Эта инициатива может быть реализована с целью развития производства чипов в стране и обеспечения технологической безопасности.
По словам источников, переговоры находятся на начальной стадии, окончательное решение еще не принято. Тем не менее, участие государства в Intel может обеспечить дополнительное финансирование и помочь увеличить производственные мощности.
В последние годы правительство США уделяет особое внимание развитию местной чиповой промышленности. Особенно важен этот процесс на фоне усиления технологической конкуренции с Китаем.
Этот шаг направлен на повышение технологической независимости страны и укрепление конкурентоспособности на рынке. Кроме того, государственная поддержка чиповой промышленности поможет укрепить позиции отрасли на глобальной арене.
В настоящее время компания Intel также активно работает над расширением своих производственных возможностей и внедрением новых технологий. Ожидается, что это сотрудничество в будущем будет способствовать дальнейшему развитию технологического потенциала США.