Starlink 2026 yildan O‘zbekistonda ish boshlaydi
Ilon Maskga tegishli SpaceX kompaniyasining Starlink loyihasi O‘zbekistonda 2026 yildan boshlab faoliyat yurita boshlaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Starlinkning rasmiy veb-saytida e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, xizmatning ishga tushishi aniq 2026 yilga rejalashtirilgan. Shuningdek, 13 avgustdan boshlab Qozog‘istonda ham Starlink sun’iy yo‘ldosh internet xizmatlari rasmiy ravishda ishga tushdi.
Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu xizmat orqali aholiga yuqori tezlikdagi va ishonchli internetga ulanish imkoniyati taqdim etiladi. Ushbu xizmat SpaceX kompaniyasining past orbitadagi sun’iy yo‘ldoshlari orqali amalga oshiriladi.
Starlink texnologiyasi, asosan, an’anaviy internet xizmatlaridan uzilgan yoki qiyin, cheklangan hududlarda istiqomat qiluvchilar uchun yangi imkoniyatlarni yaratadi. Masalan, qishloq joylari yoki uzoq hududlarda ham Starlink orqali barqaror internet ulanishi ta’minlanadi.
Bu xizmat ayniqsa shahardan tashqari hududlarda internetga kirishni osonlashtiradi. SpaceX tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu innovatsion loyiha nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasida internetga bo‘lgan talab va ehtiyojlarni qondirishga yordam beradi.
Starlinkning O‘zbekistonda ishga tushishi mamlakatdagi raqamli rivojlanishga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Bu esa axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.

Starlink начнет работу в Узбекистане с 2026 года
Проект Starlink компании SpaceX, принадлежащей Илону Маску, начнет свою деятельность в Узбекистане с 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, опубликованной на официальном сайте Starlink, запуск услуги запланирован на 2026 год. Также с 13 августа в Казахстане официально запущены спутниковые интернет-услуги Starlink.
По данным Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, эта услуга предоставит населению возможность подключения к высокоскоростному и надежному интернету. Услуга осуществляется через спутники SpaceX, находящиеся на низкой орбите.
Технология Starlink в основном создает новые возможности для тех, кто проживает в труднодоступных или ограниченных в традиционных интернет-услугах районах. Например, в сельской местности или отдаленных регионах обеспечивается стабильное интернет-соединение через Starlink.
Эта услуга особенно облегчает доступ к интернету в пригородных и сельских районах. Инновационный проект, реализуемый SpaceX, поможет удовлетворить спрос и потребности в интернете не только в Узбекистане, но и во всем регионе Центральной Азии.
Запуск Starlink в Узбекистане ожидается с существенным влиянием на цифровое развитие страны. Это откроет новые возможности в сфере информационно-коммуникационных технологий.