Substack iOS ilovasida veb-obunani yo‘lga qo‘ydi
Substack kompaniyasi AQShdagi iOS ilovasida foydalanuvchilarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri veb-obunaga yo‘naltirish imkoniyatini joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik App Store qoidalarining may oyida o‘zgarishi natijasida yuzaga keldi. Endilikda foydalanuvchilar ilovadan chiqmasdan, tashqi to‘lov havolasi orqali veb-sayt orqali obuna bo‘la olishadi.
Substackda foydalanuvchilarga ikki xil to‘lov usuli taklif etiladi: Apple ilova ichidagi to‘lovi yoki veb orqali amalga oshiriladigan to‘lov. Ilova ichidagi narx Apple’ning komissiyasini qoplash uchun avtomatik tarzda yuqoriroq qilib belgilanishi mumkin, biroq ijodkorlar bu funksiyani o‘chirib qo‘yish imkoniyatiga ega.
Platforma veb-obunalar narxidan 10 foizlik ulushni olishda davom etadi. Ushbu yangilanish faqat yangi obunalar uchun amal qiladi, Apple’ning to‘lov tizimidan to‘liq voz kechish hozircha mumkin emas.
Substack ma’lumotlariga ko‘ra, 30 mingdan ortiq nashr ilova ichidagi to‘lov tizimini yo‘lga qo‘ygan va dastlabki sinovlar pulli obunalar sonining oshishiga olib kelgan, ammo aniq raqamlar oshkor qilinmagan. Kompaniya shuningdek, sun’iy intellekt va Buyuk Britaniya qoidalariga moslashish imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqmoqda.

Substack внедрил веб-подписку в iOS-приложении
Компания Substack внедрила возможность прямого перенаправления пользователей на веб-подписку в своем iOS-приложении в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение появилось в результате изменений правил App Store в мае. Теперь пользователи могут подписываться через сайт по внешней ссылке на оплату, не выходя из приложения.
Substack предлагает пользователям два способа оплаты: через встроенную оплату Apple или через оплату на веб-сайте. Цена внутри приложения может автоматически устанавливаться выше для покрытия комиссии Apple, однако создатели контента могут отключить эту функцию.
Платформа продолжает брать 10% от стоимости веб-подписок. Это обновление действует только для новых подписок, полное отказ от платежной системы Apple пока невозможен.
По данным Substack, более 30 тысяч изданий внедрили встроенную систему оплаты, и первые тесты привели к увеличению числа платных подписок, однако точные цифры не раскрываются. Компания также рассматривает возможности искусственного интеллекта и адаптации к правилам Великобритании.