Yaponiyaning SoftBank kompaniyasi Intel korporatsiyasiga 2 milliard AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritishga kelishib oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kelishuvga ko‘ra, oddiy aksiyalar har biri 23 dollardan sotib olinadi. Bu haqda TechCrunch nashri xabar berdi.
Bozor yopilgach e’lon qilingan ushbu yangilikdan so‘ng Intel aksiyalarining narxi darhol 5 foizdan ortiq oshdi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, 2 milliard dollar taxminan 25 trillion so‘mga teng bo‘lib, har bir aksiya narxi 288 ming so‘m atrofida baholangan.
SoftBank rahbari Masayoshi Son AQShda ilg‘or chip ishlab chiqarishni kengaytirish muhimligini ta’kidlab, Intelning ushbu jarayonda asosiy rol o‘ynashini bildirdi. Kompaniya yaqinda Ogayoda joylashgan zavodni sotib olib, sun’iy intellekt ma’lumot markazlarini qurish rejasini ilgari surmoqda.
Bu esa SoftBankning AQSh chip sanoatiga bo‘lgan qiziqishi ortayotganidan dalolat beradi. Shuningdek, Intel yangi bosh direktor Lip-Bu Tan boshchiligida qayta tashkil etilmoqda.
Kompaniya avtoarxitektura yo‘nalishini yopdi va Foundry bo‘limida 15-20 foiz ishchi o‘rinlarini qisqartirish rejasini e’lon qildi. AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Lip-Bu Tan iste’fosini talab qilgani, ma’muriyat esa kompaniyada ulush sotib olish imkoniyatlarini muhokama qilayotgani haqida ham xabarlar mavjud.

SoftBank инвестирует 2 миллиарда долларов в Intel
Японская компания SoftBank договорилась об инвестиции в корпорацию Intel на сумму 2 миллиарда долларов США. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно соглашению, обыкновенные акции будут приобретены по цене 23 доллара за штуку. Об этом сообщает издание TechCrunch.
После закрытия рынка, когда была объявлена эта новость, цена акций Intel сразу же выросла более чем на 5 процентов. По расчетам, 2 миллиарда долларов примерно равны 25 триллионам сумов, а цена одной акции оценивается примерно в 288 тысяч сумов.
Глава SoftBank Масайоши Сон подчеркнул важность расширения производства передовых чипов в США и отметил, что Intel сыграет ключевую роль в этом процессе. Компания недавно приобрела завод в Огайо и планирует построить центры обработки данных для искусственного интеллекта.
Это свидетельствует о растущем интересе SoftBank к американской чиповой индустрии. Кроме того, Intel реорганизуется под руководством нового генерального директора Лип-Бу Тана.
Компания закрыла направление автоархитектуры и объявила о планах сократить 15-20 процентов рабочих мест в подразделении Foundry. Также имеются сообщения, что бывший президент США Дональд Трамп требовал отставки Лип-Бу Тана, а администрация обсуждает возможности приобретения доли в компании.