Solos kompaniyasi aqlli ko‘zoynak ishlab chiqmoqda
Solos kompaniyasi yaqinda yaratgan zamonaviy innovatsion ixtirolardan biri sifatida aqlli ko‘zoynak ustida ish olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi texnologiya ko‘rish qiyinchiliklari bo‘lgan bemorlarning kundalik hayotini sezilarli darajada yengillashtirishga mo‘ljallangan. Aqlli ko‘zoynak matnlarni real vaqt rejimida tanib, o‘qish imkonini beradi va atrofdagi vaziyatlarni so‘z bilan ifodalash funksiyasiga ega.
Shuningdek, u inson yuzlarini ham aniqlay oladi, deb ishlab chiqaruvchilar ma’lum qilmoqda. Yangi gadjetdan foydalanish uchun ortiqcha harakat talab etilmaydi.
Foydalanuvchi istalgan buyruqni ovoz orqali berishi mumkin, u darhol bajariladi. Muhim jihati shundaki, bu imkoniyat ko‘rish darajasidan qat’iy nazar har kim uchun qulay.
Ayniqsa, kognitiv nuqsonlarga ega bo‘lgan keksa avlod vakillari uchun bunday qurilma katta yordam bo‘lishi mumkin. Texnologiya mutaxassislari ta’kidlaganidek, bunday qurilmalarning keng tarqalishi inson hayotini yanada osonlashtiradi, ularning mustaqil harakatlanishi va jamiyat bilan aloqalarini mustahkamlaydi.
Bu nafaqat tibbiyot sohasida, balki ijtimoiy hayotda ham muhim yutuq hisoblanadi. Hozirda Solos kompaniyasi ushbu qurilmani ommaviy ishlab chiqarishga tayyorlanmoqda.

Компания Solos разрабатывает умные очки
Компания Solos работает над умными очками, которые являются одним из современных инновационных изобретений, созданных недавно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта новая технология предназначена для значительного облегчения повседневной жизни пациентов с нарушениями зрения. Умные очки распознают текст в режиме реального времени, позволяя его читать, а также обладают функцией описания окружающей обстановки словами.
Кроме того, по словам производителей, устройство способно распознавать лица людей. Для использования нового гаджета не требуется никаких дополнительных усилий.
Пользователь может отдавать любые команды голосом, которые выполняются мгновенно. Важным моментом является то, что эта возможность удобна для всех, независимо от степени зрения.
Особенно такое устройство может оказать большую помощь пожилым людям с когнитивными нарушениями. Как отмечают специалисты в области технологий, широкое распространение таких устройств облегчит жизнь людей, укрепит их самостоятельность и социальные связи.
Это важное достижение не только в медицине, но и в социальной жизни. В настоящее время компания Solos готовит устройство к массовому производству.
Также принимаются специальные заказы. Заинтересованные в новой технологии могут приобрести её примерно за 400 долларов.