Tadbirkorlar uchun yangi raqamli xizmatlar joriy etiladi
O‘zbekistonda tadbirkorlar uchun ro‘yxatdan o‘tishdan boshlab hisobot topshirishgacha bo‘lgan barcha xizmatlarni o‘z ichiga olgan raqamli platformalar joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan ochiq muloqot davomida ma’lum qildi. Yangi tizimda hujjatlarni elektron kalitsiz, faqat biometrik ma’lumotlar va SMS orqali onlayn tarzda imzolash imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, xodimlarga maoshni har kuni yoki soatbay elektron hamyon orqali olish imkoniyati beriladi. Ushbu o‘zgarishlar 2030-yilgacha amal qiladigan maxsus huquqiy rejim doirasida, ayniqsa yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun mo‘ljallangan.
Bu platformalar tadbirkorlik faoliyatini yanada qulay va samarali qilishga xizmat qiladi hamda davlat xizmatlaridan foydalanishni soddalashtiradi. Raqamli platformalar yordamida barcha jarayonlar tez va ishonchli amalga oshiriladi, bu esa biznes yuritishda vaqt va xarajatlarni kamaytirishga imkon beradi.
Davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu tizim tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi va iqtisodiyotni rivojlantirishga hissa qo‘shadi.

Для предпринимателей вводятся новые цифровые услуги
В Узбекистане будут внедрены цифровые платформы, охватывающие все услуги для предпринимателей — от регистрации до подачи отчетности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев в ходе открытого диалога с предпринимателями. В новой системе появится возможность подписывать документы онлайн без электронного ключа, используя только биометрические данные и SMS.
Кроме того, сотрудникам будет предоставлена возможность получать зарплату ежедневно или почасово через электронный кошелек. Эти изменения предусмотрены в рамках специального правового режима, действующего до 2030 года, и предназначены в особенности для индивидуальных предпринимателей и самозанятых лиц.
Эти платформы призваны сделать предпринимательскую деятельность более удобной и эффективной, а также упростить использование государственных услуг. С помощью цифровых платформ все процессы будут выполняться быстро и надежно, что позволит сократить время и расходы при ведении бизнеса.
Поддерживаемая государством система создаст новые возможности для предпринимателей и внесет вклад в развитие экономики.