Microsoft Xitoy korxonalarining kiberxavfsizlik kirishini to‘xtatdi
Microsoft kompaniyasi Xitoyning ayrim korxonalarining kiberxavfsizlik bo‘yicha ogohlantirish tizimiga kirishini chekladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror kompaniyaning serverlariga qilingan yirik xakerlik hujumlaridan so‘ng qabul qilindi. Mutaxassislar ushbu hujumlar ortida Xitoy hukumati turishi mumkinligi haqida shubhalarni bildirgan.
Microsoft odatda global hamkorlariga xavf haqida oldindan xabar berib, ularni himoya choralarini ko‘rishga chaqiradi. Biroq, xavfsizlik mutaxassislari fikricha, Xitoy kompaniyalari orqali olingan ma’lumotlar xakerlar qo‘liga tushib, noto‘g‘ri maqsadlarda ishlatilgan bo‘lishi mumkin.
Kompaniya iyun va iyul oylarida xavfsizlik muammolari haqida hamkorlarini xabardor qilgan, ammo shu davrda hujumlar boshlandi. Shuning uchun Microsoft endi ayrim Xitoy firmalariga xavfni aniqlash uchun yuboriladigan maxsus kodlarni bermasligini ma’lum qildi.
Bu kodlar mutaxassislarga tizimni tezroq mustahkamlashga yordam berardi, lekin ular xakerlar qo‘liga tushsa, hujumlar kuchayishi mumkin. Shu bois kompaniya xavfsizlikni oshirish maqsadida bunday choraga qo‘l urdi.

Microsoft приостановила доступ к кибербезопасности для китайских компаний
Компания Microsoft ограничила доступ некоторых китайских компаний к системе предупреждения о киберугрозах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято после масштабных хакерских атак на серверы компании. Эксперты выразили сомнения, что за этими атаками может стоять правительство Китая.
Обычно Microsoft заранее предупреждает своих глобальных партнеров о рисках и призывает их принимать меры защиты. Однако, по мнению специалистов по безопасности, данные, полученные через китайские компании, могли попасть в руки хакеров и быть использованы в недобросовестных целях.
Компания информировала своих партнеров о проблемах безопасности в июне и июле, однако в этот период начались атаки. Поэтому Microsoft объявила, что теперь не будет предоставлять некоторым китайским фирмам специальные коды для обнаружения угроз.
Эти коды помогали специалистам быстрее укреплять систему, но если они попадали в руки хакеров, атаки могли усилиться. Поэтому компания пошла на такой шаг для повышения безопасности.