Ilon Muskning X kompaniyasi 500 million dollarlik tovon puli da’vosi bo‘yicha kelishuvga yaqinlashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch nashri xabar berdi. Mazkur da’vo sobiq xodimlar tomonidan ochilgan bo‘lib, ular Musk Twitterni sotib olgandan keyin ishdan bo‘shatilgan.
2022-yilda Ilon Musk Twitter kompaniyasini sotib olgach, 6 mingdan ortiq xodimni ishdan bo‘shatgan va kompaniya xodimlar sonini taxminan 80 foizga qisqartirgan edi. Musk uch oylik tovon puli taklif qilgan bo‘lsa-da, da’vo arizasida ko‘plab sobiq xodimlar to‘liq tovon puli olmagan, ayrimlari esa umuman tovon puli olmaganligi ta’kidlangan.
Sud jarayonida 2019-yilda joriy etilgan Twitterning tovon puli rejasi muhokama qilindi. Ushbu rejaga ko‘ra, yirik lavozimdagi xodimlarga olti oylik maoshgacha tovon puli va xizmat yili uchun qo‘shimcha bir hafta maosh to‘lanishi kerak edi.
Dastlab sud Musk bu rejani bajarishi shart emas, degan qaror chiqargan, ammo apellyatsiya sudidan so‘ng tomonlar muammoni hal etish uchun muzokaralar olib bormoqda. Hozirda tomonlar kelishuvga erishish uchun faol ish olib bormoqda.
Bu ish kompaniya va sobiq xodimlar o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga solishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Компания Илона Маска X близка к соглашению о выплате компенсации
Компания Илона Маска X приближается к соглашению по иску о компенсации в размере 500 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание TechCrunch. Иск был подан бывшими сотрудниками, которые были уволены после того, как Маск приобрел Twitter.
В 2022 году после покупки компании Twitter Илоном Маском было уволено более 6 тысяч сотрудников, и численность персонала компании сократилась примерно на 80 процентов. Хотя Маск предлагал компенсацию за три месяца, в исковом заявлении отмечается, что многие бывшие сотрудники не получили полную компенсацию, а некоторые — вообще не получили выплат.
В судебном процессе обсуждалась программа компенсаций Twitter, введенная в 2019 году. Согласно этой программе, сотрудникам на высоких должностях должна была выплачиваться компенсация до шести месяцев зарплаты и дополнительная неделя зарплаты за каждый год службы.
Изначально суд постановил, что Маск не обязан выполнять эту программу, однако после апелляции стороны ведут переговоры для урегулирования проблемы. В настоящее время стороны активно работают над достижением соглашения.