Nvidia Xitoyda H20 chiplarini sotishni to‘xtatdi
Nvidia kompaniyasi H20 sun’iy intellekt chiplarini ishlab chiqarishni to‘xtatishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Xitoy hukumati tomonidan mahalliy kompaniyalarni xavfsizlik sababli bu chiplarni ishlatmaslikka chaqirishidan keyin qabul qilindi. TechCrunch nashri xabariga ko‘ra, Xitoy hukumati mahalliy chiplardan foydalanishni tavsiya qilmoqda hamda AQSh texnologiyalarida orqa eshiklar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.
Bu ogohlantirish Nvidia va boshqa kompaniyalar uchun Xitoy bozorida chiplarni sotishga ruxsat berilganidan taxminan bir oy o‘tib e’lon qilindi. Nvidia vakili TechCrunch’ga bergan izohida ta’minot zanjirini bozor sharoitlariga muvofiq boshqarishda davom etilishini ma’lum qildi.
U kiberxavfsizlik masalalarini kompaniya uchun juda muhim ekanini ta’kidladi va Nvidia chiplarida hech qanday orqa eshik mavjud emasligini bildirdi. Shu sababli mijozlar H20 chiplaridan ishonch bilan foydalanishlari mumkin.
Ushbu qaror global texnologiya bozori va Xitoy bilan savdo munosabatlariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Nvidia прекратила продажу чипов H20 в Китае
Компания Nvidia решила прекратить производство чипов искусственного интеллекта H20. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято после того, как правительство Китая призвало местные компании не использовать эти чипы по соображениям безопасности. По данным издания TechCrunch, китайское правительство рекомендует использовать местные чипы и предупреждает о возможных «закладках» в технологиях США.
Это предупреждение было объявлено примерно через месяц после того, как Nvidia и другим компаниям разрешили продавать чипы на китайском рынке. Представитель Nvidia в комментарии TechCrunch сообщил, что компания продолжит управлять цепочкой поставок в соответствии с рыночными условиями.
Он подчеркнул, что вопросы кибербезопасности очень важны для компании и заявил, что в чипах Nvidia нет никаких «закладок». Поэтому клиенты могут с уверенностью использовать чипы H20.