Coinbase kompaniyasi boshqaruvchisi Brayan Armstrong o‘z muhandislariga sun’iy intellekt vositalaridan majburiy foydalanishni joriy qilgani va bu talabga rioya qilmagan xodimlarni ishdan bo‘shatgani haqida ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Armstrongning so‘zlariga ko‘ra, GitHub Copilot hamda Cursor dasturlariga litsenziyalar sotib olinganidan so‘ng, ba’zi xodimlar ushbu texnologiyalardan foydalanishni kechiktirgan. Shu sababli u Slack platformasidagi asosiy kanalda xodimlarga hafta oxirigacha sun’iy intellekt vositalaridan foydalanishni boshlash majburiy ekanligini bildirgan.
Aks holda, shanba kuni yig‘ilish o‘tkazilib, talabni bajarmaganlar sabablarini tushuntirishlari kerakligi ogohlantirilgan. Yig‘ilish davomida ayrim xodimlar safardan qaytayotganini aytgan bo‘lsa-da, asosli sabab ko‘rsatmay kechikkanlar ishga yaroqsiz deb topilib, ishdan bo‘shatilgan.
Armstrong bu chorani qat’iy va og‘ir deb atagan, biroq sun’iy intellekt vositalaridan foydalanish kompaniyada ixtiyoriy emasligini aniq bildirgan. Ushbu qaror kompaniyaning zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va samaradorlikni oshirishga qaratilgan siyosatini aks ettiradi.

Сотрудники Coinbase обязаны использовать искусственный интеллект
Руководитель компании Coinbase Брайан Армстронг сообщил, что ввёл обязательное использование инструментов искусственного интеллекта для своих инженеров и уволил сотрудников, которые не соблюдали это требование. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Армстронга, после приобретения лицензий на программы GitHub Copilot и Cursor некоторые сотрудники откладывали использование этих технологий. Поэтому он сообщил сотрудникам в основном канале Slack, что до конца недели обязательно начать использовать инструменты искусственного интеллекта.
В противном случае в субботу будет проведено собрание, на котором те, кто не выполнил требование, должны будут объяснить причины. Во время собрания некоторые сотрудники сообщили, что возвращаются из поездки, однако те, кто опоздал без уважительной причины, были признаны непригодными к работе и уволены.
Армстронг назвал эту меру строгой и жёсткой, но чётко заявил, что использование инструментов искусственного интеллекта в компании не является добровольным. Это решение отражает политику компании, направленную на внедрение современных технологий и повышение эффективности.