Intel va AQSh hukumati 8,9 milliard dollarlik kelishuvga erishdi
Intel kompaniyasi juma kuni Prezident Donald Tramp ma’muriyati bilan kelishuvga erishganini TechCrunch nashri ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tramp hukumati Intel kompaniyasida 10 foiz ulush olishini e’lon qilgan edi. Intel kompaniyasining ma’lum qilishicha, hukumat jami 8,9 milliard dollarlik investitsiya qilmoqda, biroq bu yangi mablag‘ emas.
Ushbu mablag‘lar Bayden ma’muriyati davrida ajratilgan, ammo hali to‘liq to‘lanmagan grantlar hisobidan aksiyalarga aylantiriladi. Xususan, 5,7 milliard dollar CHIPS qonuni doirasida, 3,2 milliard dollar esa Secure Enclave dasturi orqali berilgan.
Mutaxassislar bu kelishuv qonuniy jihatdan bahslarga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Ushbu jarayon kompaniya va hukumat o‘rtasidagi moliyaviy munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqadi.
Shuningdek, kelgusida ushbu mablag‘larning ishlatilishi va taqsimoti yuzasidan yanada aniqroq ma’lumotlar berilishi kutilmoqda. Bu kelishuv Intel kompaniyasining rivojlanish strategiyasida muhim o‘rin tutadi va xalqaro bozordagi raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

Intel и правительство США достигли соглашения на сумму 8,9 миллиарда долларов
Компания Intel в пятницу достигла соглашения с администрацией президента Дональда Трампа, сообщил журнал TechCrunch. Об этом сообщает Zamin.uz.
Администрация Трампа объявила о приобретении 10-процентной доли в компании Intel. По данным Intel, правительство инвестирует в общей сложности 8,9 миллиарда долларов, однако эти средства не являются новыми.
Эти средства будут конвертированы в акции из грантов, выделенных во время администрации Байдена, но еще не полностью выплаченных. В частности, 5,7 миллиарда долларов выделены в рамках закона CHIPS, а 3,2 миллиарда долларов — через программу Secure Enclave.
Эксперты отмечают, что это соглашение может вызвать юридические споры. Этот процесс выведет финансовые отношения между компанией и правительством на новый уровень.
Также ожидается, что в будущем будут предоставлены более точные данные о использовании и распределении этих средств. Это соглашение занимает важное место в стратегии развития компании Intel и способствует повышению ее конкурентоспособности на международном рынке.